Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Rod životný vs. neživotný

Komentáře k článku: Rod životný vs. neživotný

Defaultní ikona uživatele
Neregistravaný uživatel:

moc sem se toho dozvedel

Oldis:

rod vs. zivotnost

a je rod zivotnost?

Katka:

Dobrý den,
ctěla bych se zeptat, podle jakého vzoru se skloňuje slovo plaz.

Jana Skřivánková:

Re:

Dobrý den,
skloňujeme ho podle vzoru pán.

Mariam:

krasny den,
ako Slovenka, ktorú sa firma rozhodla naučit správne písat po česky do konca tohto roka (a najali mi na to lektora) si tieto informácie cením ako zlato.
Určite sa v budúcnosti ozvem so svojimi dotazmi…

Nech sa dari, pani Skřivánková.

JV:

??

Podle čeho se určí jaké i/y má být v příjmení Mrkva – dům pana Mrkvy nebo dům pana Mrkvi?? Děkuji za odpověď JV

Jana Skřivánková:

Re: ??

Dobrý den,
příjmení Mrkva končí na hlásku A, podle toho poznáme, že se skloňuje podle vzoru předseda. V 2. pádu bude tedy tvrdá koncovka Mrkvy. Správná formulace Vaší věty je však Mrkvův dům (jako otcův), pokud to lze, je lepší používat mpřivlastňovacích přídavných jmen, nepřivlastňovat pomocí 2. pádu podst. jména.

JV:

Re: Re: ??

Děkuji za odpověď :-)

Virginia:

pomocný vzor rybník

Dobrý den, můžete mi, prosím, říci něco o podvzoru „rybník“? Zajímalo by mě, zda je možné skloňovat podle něj např. slova roh (v rozích) či svah (na svazích). Děkuji.

Jana Skřivánková:

Re: pomocný vzor rybník

Dobrý den,
s podvozorem rybník jsem se bohužel nikdy nesetkala, domnívám se však, že jeho použití je totožné s podvzorem zámek (každá učebnice bohužel často používá své vlastní podvozry, na kterých je podle nich výjimka ve skloňování nejlépe vidět). Tento vzor se týká 6. pádu množného čísla, kdy u vzoru hrad máme běžně koncovku -ech (o hradech, o zubech atd.). U podvzoru zámek (pro Vás známého jako rybník) však píšeme koncovku -ích. Často je to u slov, která končí na písmeno CH, kde by zakončení -chech znělo směšně (máme tedy o meších, o vrších, arších atd.). S touto koncovkou se setkáváme také u slov zakočených na -k (máme o dotaznících, na zámcích, o rybnících atd), u zdrobnělin pak bývají správně obě dvě koncovky (máme o kouskách i o kouscích). Často se s ní můžeme setkat také u slov zakončených na H.

Tomšejová:

slovo na j- podle vzoru soudce

Dobrý večer, celé odpoledne řaším se synem domácí úkol a nevíme si rady. můžu požádat o pomoc? Má vymyslet slovo na j- podle vzoru soudce.
Děkuji.

Jana Skřivánková:

Re: slovo na j- podle vzoru soudce

Dobrý den,
moc ráda bych Vám pomohla, ale musím se přiznat, že momentálně mě žádné slovo, které by do zadání pasovalo, nenapadá.

Terka10:

co je gol životne nebo nezivotne????

Dobrý den chtěla by sem se zeptat jestli je slovo gol životne nebo neživotné???? 8-)

Jana Skřivánková:

Re: co je gol životne nebo nezivotne????

Dobrý den,
pokud porovnáte 1. a 4. pád tohoto slova, tak zjistíte, že se shodují, což znamená, že…? Odpověď najdete v článku, ke kterému je Váš komentář.

Dejna:

životná i neživotná

Dobrý den, jsou nějaká slova, která jsou životná a zároveň i neživotná ? Jako třeba ledoborci i ledoborce..

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit nebo se můžete přihlásit účtem na facebooku.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek MojeČeština.cz za ně nenese zodpovědnost.