Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Koncovky -ovi a -ovy

Komentáře k článku: Koncovky -ovi a -ovy

Defaultní ikona uživatele
aneta:

děkuju!!

dobrý den! :-D moc vám děkuju že jste založili tuhle stránku!! :oops:


Defaultní ikona uživatele
tomas:

nejlepsi stranka na cestinu lepsi jsem jeste nevidel moc mi to pomohlo dekuji :-D :-)


Defaultní ikona uživatele
zdena:

moc mi toto pomohlo,díky


Defaultní ikona uživatele
Lairen:

dotaz

Chtěla bych se jenom na něco zeptat. Když píšete např. na konci dopisu podpis : Hedvika a Karolína Novákovi/y, jaké i,y se tam píše? Předem děkuji za odpověď


Jana Skřivánková:

Re: dotaz

Dobrý den,
pokud se slovo Novákovy vztahuje k ženskému rodu, píšeme v koncovce tvrdé Y.


Defaultní ikona uživatele
Lukáš:

Dobrý den.......
Děkuji moc, tato stránka je výborná je mi 14 let a měl jsem v 7 třídě 3 na vysvědčení z Čj a teď mám za 1.......děkuji moct


Defaultní ikona uživatele
Martina:

děkuji

dobrý den, také se připojuji s díky za tuto stránku. Mám dceru ve čtvrté třídě. V letošním roce přestoupila z jiné školy a protože školy nemají stejné osnovy máme co dohánět. Tady načerpám a pak aplikuji. Mám to jako tahák abych jí nevysvětlila něco špatně. Ovšem musím přiznat, že i mě to rozšířilo obzory, protože např. "utřít prach se skříně je sice logické, ale nějak mi to do úst nejde. Ještě jednou velice děkuji.


Jana Skřivánková:

Re: děkuji

Dobrý den,
děkuji za pochvalu, jsem moc ráda, že Vám stránky tak pomáhají. Přeji dceři, ať se jí v nové škole líbí a daří.


Defaultní ikona uživatele
sapik:

dk za tuhle stranku mocky mi pomohla dik za vsechno ( budu tuto stranku navstevovat jak to bude mozne ) ( jen kdyz neco nebudu vedet) :-)


Defaultní ikona uživatele
Adel:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je správně: Dědečkovi koně nemohou dohonit myslivcovy psy. Děkuji :-D


Defaultní ikona uživatele
Adel:

*myslivcovi psy


Jana Skřivánková:

Re:

Dobrý den,
pokud je věta myšlena tak, že ti koně nemohou dohonit ty psy, tak správně to máte tady, věta má vypadat takto: Dědečkovi koně nemohou dohonit myslivcovy psy. Varianta myslivcovi psi by byla správná, pokud by se jednalo o 1. pád, protože se jedná o mužský životný rod. Tady jde ale o 4. pád a v tom, jak už je napsáno v článku, píšeme koncovku -ovy (i u mužského životného rodu). Pomoci si můžete tvarem následujícího podstatného jména – 1. pád – ti myslivcovi psi (obě slova mají měkkou koncovku), 4. pád ty myslivcovy psy (obě slova se shodují v tvrdé koncovce).

Tato věta ale zní dost nejednoznačně, takže může být myšlena i tak, že rychlejší jsou koně a ti psi je nemohou dohonit. V tom případě by se koncovky vlastně přehodily. K jednoznačné odpovědi by mi pomohlo, kdybych věděla, jak přesně je ta věta myšlena.


Defaultní ikona uživatele
kiki:

hezký

děkuji za článek moc my pomoh :-) :idea:


Defaultní ikona uživatele
Robert:

ovi/ovy

Prosím poradit,
jaké i/y ve větě: Poukaz pro manžele Novákovy/i.
Děkuji.


Jana Skřivánková:

Re:

Dobrý den,
jedná se o 4. pád, proto použijeme koncovku -ovy, měkkou koncovku -ovi bychom u tohoto spojení použili, pokud by bylo v 1. pádu.

 

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek MojeČeština.cz za ně nenese zodpovědnost. Odesláním příspěvku souhlasíte s Pravidly diskuze.