Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Pro rodiče a učitele

Určujeme životnost (pracovní listy)

Pracovní listy na určování životnosti podstatných jmen ke stažení zdarma


Adventní kalendář z češtiny 2020

Pro učitele i rodiče jsme připravili adventní kalendář s úkoly, které zábavným způsobem procvičují znalosti českého jazyka a literatury. Využít je lze na 1. i 2. stupni základní školy. Zkuste si zpříjemnit čekání na Ježíška našimi netradičními úkoly.


10 tipů, jak zapojit svět Harryho Pottera do výuky češtiny

Připravila jsem si pro Vás deset nápadů, jak do výuky českého jazyka zapojit svět z knížek o Harry Potterovi. Všechny náměty můžete využít kdykoliv běheme školního roku a potěšit tak milovníky tohoto kouzelnického světa. Po všech aktivitách můžete ale klidně sáhnout i ve třídě, kde žádné nadšené fanoušky Harryho nemáte. Většina z nich nevyžaduje žádné hlubší znalosti tohoto díla. Pokud vychází úkol z konkrétní pasáže knihy, najdete u něj stručné uvedení do situace.


Aktivity s knihami pro děti, které ještě samy nečtou

To že Vaše dítě ještě neumí číst samo, neznamená, že knihu ihned po přečtení musíte uklidit zpátky do knihovny. I s nečtenáři si můžete o knížkách povídat a rozvíjet tak u nich mnoho užitečných dovedností a návyků. Kromě porozumění textu můžete pilovat také kritické myšlení, sociální vcítění i vyjadřovací schopnosti. A to rozhodně není všechno! V tomto článku Vám nabízíme několik základních aktivit, kterými si můžete četbu knihy s malými dětmi trochu zpestřit.


Práce s textem: Velikonoce včera a dnes (metoda ANO - NE)

Využijte Velikonoce k tomu, abyste s žáky procvičili porozumění textu. Nabízíme pracovní list zdarma k vytisknutí.


(PŘED)Čtenářská dílna: Kostík hledá přátele

Přinášíme několik tipů na aktivity, které lze při čtení knížky dělat s dětmi, které ještě neumějí samy číst ani psát. Jako inspiraci si vezmeme knížku Kostík hledá přátele.


Jak procvičovat slabikotvorné R a L

V tomto článku Vám nabízíme několik nápadů na aktivity, které pomohou žákům lépe pochopit, kdy jsou ve slově hlásky R a L slabikotvorné. Navíc si díky nim také procvičí kreativitu, fantazii a pomohou jim si rozšířit slovní zásobu.


Tvůrčí psaní: Tři pozitivní věci

Pokud hledáte zajímavý tip na psaní s dětmi, zkuste si každý den zapisovat tři pozitivní věci, které se vám staly. Možná budete překvapeni, jak moc ovlivní tento malý projekt váš běžný den.


Adventní kalendář z češtiny 2018

I letos jsme pro vás připravili adventní kalendář nabitý zajímavými úkoly inspirovanými zimou a Vánocemi. Proč nespojit výuku češtiny s volným psaním, kritickým myšlením či volnou tvorbou?


Měkké a tvrdé souhlásky (knížečky k vytisknutí)

Učíte se s dětmi měkké a tvrdé souhlásky? Vytiskněte jim zdarma naše harmonikové knížečky pro lepší učení.


Tvoříme vlastní básničky: Věci kolem nás

Poezii můžeme s žáky nejen číst, ale také tvořit. Tato aktivita navíc dětem ukáže, že poezii nemusíme brát vždy vážně a že i v básničkách můžeme uplatnit smysl pro humor. Navíc pomůže zbořit často zažitý mýtus, že poezie se věnuje pouze lásce, přírodě a zvířátkům.


Letní úkolník z češtiny

Hledáte inspiraci na aktivity, které byste mohli s dětmi dělat v období těsně před prázdninami nebo na začátku nového školního roku? Nechte se inspirovat Letním úkolníkem z češtiny, který si můžete u nás zcela zdarma stáhnout.


Aktivita do hodiny: Hra o větné členy

Hledáte zajímavou aktivitu na procvičení větných členů? Zkuste naši karetní hru, při které mohou děti zapojit i svou fantazii.


Čtenářská dílna: Robert Fulghum - Schovávaná

Hledáte námět na práci s textem v rámci čtenářské dílny (nebo klidně i mimo ni)? Zkuste si s dětmi povídat o schovávané a pocitech, které nás vedou k tomu, že se chceme schovat. A je vůbec v dnešním světě možné ukrýt se?


Aktivity k výuce pádů a pádových otázek (Písničky a básničky)

Písničky a básničky často mohou dětem pomoci s lepším zapamatováním toho, co se právě učí. Zkuste ve výuce sáhnout po ověřených textech, které jim zpříjemní učení pádů a pádových otázek.