Pomůcka: Na co si dát pozor při psaní věty

Vydáno dne 13.07.2014

Také dělá Vašim dětem / žákům problémy zapamatovat si, že na začátku věty je velké písmeno a na konci tečka, otazník nebo vykřičník? Pak pro vás máme řešení v podobě praktické záložky na připomenutí.Základní poučka pro psaní věty zní už od první třídy asi nějak takto:

Nezapomeňte, že věta začíná velkým písmenem a musí vždy končit tečkou, vykřičníkem nebo otazníkem.

Přestože se tato věta před psaním diktátu téměř vždy opakuje, mnozí žáci obě poučky po dobu celého psaní nedodržují. Abychom jim s tím pomohli, připravili jsme pro ně malou pomůcku.

Výhodou pomůcky je, že poradí a tzv. naťukne, ale zároveň pro její využití musí mít žák alespoň povědomí o tom, jak tyto dvě poučky zní. Jejím smyslem je tedy hlavně připomenout menším dětem, aby tyto dvě poučky používaly i v praxi a lépe si je tak ukotvily v paměti.

Vysoký ptáček vždy zastupuje velké písmeno, malí ptáčkové naopak malá počáteční písmena slov. První pomůcka nám tedy říká hned několik informací:

Druhá pomůcka zobrazuje všechny možnost zakončení věty a neobsahuje už popisky k začátku a konci věty. Myslím si ale, že pokud pomůcku dětem vysvětlíme, připomene jim správné informace i bez nápisů. V této záložce opět:

Doporučuji kartičky vytisknout na čtvrtku nebo nechat zalaminovat. Kliknutím na náhled se Vám otevře záložka ve správné velikosti.

Přepis bublinkové nápovědy: