Čeština letem světem: hrad Karlštejn a rozhledna Borůvka

Vydáno dne 23.06.2016

Další díl seriálu Čeština letem světem nás provede správným psaní velkých a malých písmen v názvech hradů, zámků a rozhleden.Velká a malá písmena: hrad Karlštejn a rozhledna Borůvka

Pokud mluvíme o hradu Karlštejn, rozhledně Borůvka nebo zámku Pardubice, vždy platí pravidlo, že slova zámek, hrad a rozhledna jsou obecnými názvy a píšeme je s malým písmenem na začátku. S velkým písmenem pak píšeme až přímo název konkrétní památky. Správně tedy je:

Jeli jsme na exkurzi na hrad Karlštejn.
Navštívili také zámek Hluboká.
V pořadu běžela reportáž o zámku Pardubice.
K nejzajímavějším rozhlednám patří také rozhledna Borůvka.

A protože se mnoho zámků, hradů a i rozhleden jmenuje podle místa, na kterém se nacházejí, můžeme se setkat také s památkami jako zámek Pardubice, hrad Potštejn nebo rozhledna Lhotka u Berouna. V těchto případech platí klasická pravidla pro psaní velkých písmen v názvech zeměpisných míst. Proto také platí, že píšeme sice zámek Pardubice, ale pardubický zámek.

Nezapomeňte, že v přídavných jmen odvozených od zeměpisných názvů, píšeme malé písmeno. Výjimku tvoří jen Petřínská rozhledna, u které se vžilo psaní s velkým počátečním písmenem.

S velkým písmenem se také tradičně píšou názvy památek celonárodně považovaných za významné jako Pražský hrad, Staroměstská radnice.

Přepis bublinkové nápovědy: