Iva a Jana Novákovy

Vydáno dne 06.10.2016

Pravidla pro psaní koncovek -ovi a -ovy patří mezi časté chytáky v testech. Pravidel pro jejich psaní není zase až tolik, ale dávají nám někdy pořádně zabrat. Na jedno pravidlo se při učení navíc často zapomíná.Jana a Iva Novákovy

Pokud píšeme o rodině Novákových, napíšeme Novákovi s měkkým I. Po stejné koncovce „sáhnou“ také Skřivánkovi, když si nadepisují jméno na poštovní schránku. Označení rodiny totiž automaticky zahrnuje i tatínka nebo dědečka, který propůjčí právě měkkou koncovku -ovi. Jenže pokud by bydlely v jednom bytě jen sestry se stejným příjmením, musí se tato skutečnosti projevit i na jejich schránce. Pokud totiž jedno příjmení označuje jen samé ženy, musíme v něm napsat koncovku -ovy. Správně tedy je:

Sestry Steinovy vydaly poslední album v roce 2008.
V tom bytě bydlí Anna a Jitka Slavíkovy.
Ashley a Mary-Kate Olsenovy vybudovaly úspěšnou módní značku.
Serena a Venus Williamsovy patří mezi neúspěšnější světové tenistky.

Toto pravidlo neplatí samozřejmě pouze pro sestry, použijeme ho ve všech případech, kdy mluvíme o více ženách se stejným příjmením. I když taková spojení nejsou příliš častá, měli bychom o tomto pravidle vědět. Krásně totiž ukazuje na propojenost pravopisu se světem, který nás obklopuje.

Přepis bublinkové nápovědy: