Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Vyjmenovaná slova po S

Komentáře k článku: Vyjmenovaná slova po S

Defaultní ikona uživatele
pepik:

super stranky bzva se tu uci :-D :-D :-)


Defaultní ikona uživatele
student gymplu:

Dobrý den zdravím Vás prosim jak se píše slovo sýpavka nebo sípavka :idea:


Jana Skřivánková:

Re:

Pokud myslíte označení pro houby a nemoci, které tyto houby způsobují, tak to je sypavka s tvrdým krátkým Y. S dlouhým í/ý jsem žádné takové slovo nenašla.


Defaultní ikona uživatele
Lipka:

Syčet?

Ahoj.
Jde mi o slovo „syčák“. Myslím tím slušnější nadávku. Není to náhodou „sičák“? Nebo to má základ ve slově „syčet“? Doufám, že svým dotazem nikoho nepohoršuji.
Děkuji za odpověď.
Lipka


Jana Skřivánková:

Re: Syčet?

Dobrý den,
na Vašem dotazu určitě není nic pohoršujícího, nebojte :) Správně je syčák s tvrdým Y. Bohužel nemohu potvrdit ani vyvrátit, zda se jedná o příbuzné slovo přímo k vyjmenovanému slovu syčet, zatím se mi nikde nepodařilo zjistit původ tohoto označení.


Defaultní ikona uživatele
Lukáš:

Re: Re: Sípavka nebo sýpavka

Sípavka je starý název pro záškrt.


Defaultní ikona uživatele
Adlinka:

Syneček

Dobrý den,jen bych su chtěla zeptat jestli existuje příbuzné slovo ke slovu syn týkající se syneček ? :-)


Jana Skřivánková:

Re: Syneček

Dobrý den,
slovo syneček teoreticky odvozeno od slova syn být může, ale jedná se o nespisovný výraz, lepší je použít například slovo synáček.


Defaultní ikona uživatele
Dituška :):

Dobrý den, je mi velice trapné, ale zase na druhou stranu, když se nezeptám, nebudu vědět správnou odpověď a budu psát zřejmě stále stejnou chybu. Takže, mohla bych se zeptat „vys_chá“ se píše s měkkým či s tvrdým ? :) děkuji za odpověď. Dituš :)


Jana Skřivánková:

Re:

Dobrý den,
správně se píše vysychat s tvrdým Y po s, jedná se o příbuzné slovo k vyjmenovanému slovu usychat.


Defaultní ikona uživatele
xxx:

Dobrý den,naprosto super stránka.Moc mi pomáhá při úkolech a jiných pracích.Člověk by nevěřil že i učivo 3. třídy se dá zapomenout.Moc děkuji:-)


Defaultní ikona uživatele
Pavel:

Poděkování

Chtěl bych Vám slečno Jano moc poděkovat za tyto stránky.Moc mému synovi pomáhají při učení.Ještě jednou moc dík !!!S pozdravem Pa­vel.


Defaultní ikona uživatele
Kristýna:

Děkuji!

Dobrý den,
chtěla bych vám poděkovat.Díky vám jsem se znovu naučila vyjmenovaná slova.Zdůrazňuji slovo znovu,protože jsem v šesté třídě a vůbec nikdo z mé třídy neumí vyjmenovaná slova. Já se za to velmi stydím.Děkuji vám moc!!!! :oops:


Defaultní ikona uživatele
Míma:

Vyjmenovaná slova po S

Moc hezky znázorněné :-D :-) 8-) A pro děti jako stvořené :o


Defaultní ikona uživatele
Neregistravaný uživatel:

Dobrý den, obracím se na vás s následujícím dotazem. V letech padesátých se vyskytlo ve vybraných slovech po s slovo Syrup. Syrob. Můžete mi prosím objasnit ve kterých letech tato slova se ve vyňatých vyskytla a na jako dobu. Děkuji

 

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek MojeČeština.cz za ně nenese zodpovědnost. Odesláním příspěvku souhlasíte s Pravidly diskuze.