Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Dělení slova na slabiky

Defaultní ikona uživatele
tataji:

Dobrý den, prosím o radu, kde si mohu ověřít, že jsem rozdělila správně slovo na slabiky.


Jana Skřivánková:

Dobrý den,

pro větší přehlednost v poradně jsem vložila Vaše dotazy jako dvě samostatná vlákna.


Jana Skřivánková:

Pokud jde o dělení slabik, existují dvě pomůcky pro správné určení počtu slabik. První je tzv. vytleskání, kdy si slovo vytleskáme a podle počtu tlesknutí určíme počet slabik i jejich podobu.

Druhou pomůckou je určit rozdělení slova na slabiky podle pohybu brady. Když si říkáte konkrétní slovo, položte si pod bradu ruku. Když se brada dotkne Vaší ruky, jedná se o začátek nová slabiky. Tato metoda je velice jednoduchá a na rozdíl od tleskání se v ní nedá vlastně chybovat.

Pokud byste si ale chtěla konkrétní řešení ověřit v nějakém zdroji, doporučuji koupit si Ilustrovaný školní slovník českého jazyka od nakladatelství Fraus. Na rozdíl od jiných slovníků totiž obsahuje rozdělení slova na slabiky. V jiných slovnících totiž na dělení také narazíme, ale ne na slabičné (jedná se o dělení slov na konci řádku a to se někdy řídí jinými pravidly, například neodděluje jednopísmenné předpony, zatímco u slabik se oddělují).


Defaultní ikona uživatele
Neregistravaný uživatel:

venkovním


Defaultní ikona uživatele
naty:

Dobrý den chtela bych se zeptat jak rozdělit slovo „ale“ dekuji za odpověď


Defaultní ikona uživatele
Neregistravaný uživatel:

Dobrý den,chtěl bych se zeptat jak rozdělit na slabiky slova Prodavačka a Tělocvična děkuji


Defaultní ikona uživatele
Neregistravaný uživatel:

že by také problém ve 3.B v Zašová při suplování paní Opálkové ? Zmrzlina, prodavačka, telocvična, omalovánky, sousedka – to vše nám opravila, ale nezdá se mi to.Taky bych ráda znala správnou odpověď


Defaultní ikona uživatele
sonňičkap:

Dobrý den. Já si mislím že je to takhle: Zmr-zli-na,pro-da-vač-ka,tě-loc-vi-čna,o-ma-lo-vá-nky,sou-sed-ka. A i můžete použít spůsob vytleskávání na slabiky.


Defaultní ikona uživatele
Rambo:

No tomu bych myslim moc neveril …


Defaultní ikona uživatele
Neregistravaný uživatel:

Špendlík


Defaultní ikona uživatele
Michelle:

Ja nevím chtěla bych vedet na co se dělí špendlík:-?


Defaultní ikona uživatele
Neregistravaný uživatel:

já to vidím jinak (intuitivně). Zmr-zli-na, pro-da-vač-ka, tě-lo-cvi-čna, o-ma-lo-ván-ky, sou-sed-ka.


Defaultní ikona uživatele
Neregistravaný uživatel:

já to vidím jinak (intuitivně). Zmr-zli-na, pro-da-vač-ka, tě-lo-cvič-na, o-ma-lo-ván-ky, sou-sed-ka. (v těocvičně jsem se přehlédl, zde je to, dle mého subjektivního pocitu, správně)


Defaultní ikona uživatele
Neregistravaný uživatel:

PROSIM JAK ROZDELIT SLOVO VYDRA ? PROSIM

 

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek MojeČeština.cz za ně nenese zodpovědnost. Odesláním příspěvku souhlasíte s Pravidly diskuze.