Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

My X mi

Vydáno dne 19.10.2008 od Jana Skřivánková

Plete se Vám, kdy máte v textu napsat my a kdy zase mi? Pak je tento článek určen právě Vám.

K tomu, abychom napsali správné i/y v zájmenech mi a my, si vždy musíme uvědomit, co které zájmeno zastupuje:

My

Zájmeno my zastupuje 1. osobu čísla množného v 1. pádu. Pokud je tedy zájmeno my podmětem věty, píšeme automaticky tvrdé Y. Např. sdělujeme postoje, pocity, vlastnosti sebe a ještě někoho dalšího, popisujeme náš stav, vztah k něčemu apod.

My jsme tam byli také.

My přijdeme až v osm.

Nevím jak vy, ale my s tím rozhodně nesouhlasíme.

My máme hlad!

Mi

Zájmeno mi zastupuje sice také 1. osobu, ale v čísle jednotném a co je hlavní - v 3. pádu. Často se používá ve větách rozkazovacích a přacích větách, ale není to rozhodně podmínkou.

Mohl bys mi to podržet?

To se mi snad jen zdá!

Podej mi tu tužku.

Snad bys mi mohl věnovat trochu času.

Marečku, podejte mi pero.

Při psaní zájmen my a mi je nejdůležitější uvědomit si, jestli zájmeno zastupuje pouze jednu osobu nebo jestli se týká více osob. Pokud mluvíme o 2 a více lidech, musíme napsat Y. Jestliže se věta vztahuje na jednu jedinou osobu, píšeme I měkké. Pokud si toto při psaní slohové práce, dopisu nebo smsky uvědomíme, nemůže se stát, že bychom v těchto zájmenech udělali chybu.


Čeština s maňásky

Zábavná aplikace na výuku vyjmenovaných slov, určování pádu, psaní ú/ů a i/y po měkkých a tvrdých souhláskách. Obsahuje celkem 8 756 testových otázek s vysvětlením správné odpovědi, 8 výukových her a vysvětlení potřebné teorie.

Vyzkoušet zdarma Češtinu s maňásky

Verze pro tisk

Články ze stejné rubriky: