Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Vyjmenovaná slova: Jak spolu souvisí myslivec a myslet?

Vydáno dne 08.01.2015 od Jana Skřivánková

Slovo myslivec je příbuzné k vyjmenovanému slovu myslet, proto v něm píšeme tvrdé Y. Toto odůvodnění jistě každý z nás někdy už slyšel. A každého z nás někdy při této větě napadla otázka, proč tomu vlastně tak je. Co má myslivec společného s myšlením? Na to se podíváme v tomto článku.

Myslivec patří mezi slova, u kterých už v dnešní době není příliš jasná spojitost s "jejich " vyjmenovaným slovem. Přesto mezi nimi jistý vztah je a aby se nám vyjmenovaná a příbuzná slova lépe učila, je dobré o něm alespoň vědět. Třeba se nám i díky němu bude správný pravopis tohoto slova lépe pamatovat.

Slovo myslivec souvisí podle některých teorií s myslet nejspíše kvůli tomu, že dříve museli být myslivci při kladení pastí či návnad na zvěř velmi důmyslní, aby jejich lov proběhl úspěšně. Museli tedy umět přemýšlet, aby byli ve své práci úspěšní. Pamatujte si tedy, že myslivec, kterému to dobře nemyslelo, často zůstal o hladu.

Stejná souvislost pak platí i u slov myslivecký a myslivna.

myslivci se psy myslivecký posed

Čeština s maňásky

Zábavná aplikace na výuku vyjmenovaných slov, určování pádu, psaní ú/ů a i/y po měkkých a tvrdých souhláskách. Obsahuje celkem 8 756 testových otázek s vysvětlením správné odpovědi, 8 výukových her a vysvětlení potřebné teorie.

Vyzkoušet zdarma Češtinu s maňásky

Verze pro tisk

Články ze stejné rubriky: