Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Obecný test 1

Komentáře k článku: Obecný test 1

Pilda:

Super testík

Moc hezký testík. Přiznám se ale, že jsem pohořel – 50 % – trapas. :oops:


Defaultní ikona uživatele
Ewa:

Kachle mě dostala – jedna chyba :(


Kikoo:

Marťan

Taky kachle :-D


Tomash:

Re: Marťan

Taky pětka:)
- ale jistej jsem si nebyl…


Cortes:

Otázka 8. je tedy docela zvláštní, sem snad nikdy neslyšel to takhle někoho říct. :-)


Jana Skřivánková:

Re:

Myslíte gramaticky nebo významově?


Cortes:

chudáci cizicni, kteří se učí česky :)

Tak o ten význam mi ani tak nejde, spíš gramaticky to takhle vůbec nikdo neříká. Jestli se nepletu, tak by teda bylo správně i např.: „Dělej to oběma rukami.“, že? :-)


Jana Skřivánková:

Re: chudáci cizicni, kteří se učí česky :)

No možná to moc lidí takhle neříká, ale spisovné to rozhodně je. A my se v češtině učíme tu spisovnou část jazyka, takže to může být jediná správná odpověď.

V češtině se bohužel moc podle analogie řídit nedá, protože to často vede k chybným závěrům. Tzv. párová podstatná jména, která vyjadřují párové části těla (tedy ty, které má většinou člověk po dvou kusech) patří mezi odchylky a píšeme je s koncovkou AMA (více o tom je ve vysvětlení otázky č. 2). Věta: „Dělej to oběma rukami.“ je tedy špatně. Koncovka ami by byla správná pouze tehdy, pokud bychom např. slovo noha použili v přeneseném významu (tedy ne jako část těla) – pod nohami židle apod.


ivanagangurva:

tak to byl docela záludný test,bohužel 50%


Defaultní ikona uživatele
Potucek:

Dobrej testik jedina chybka a to : Vareckami to bych nikdy nerekl :shock: JInak dobrej testik


Defaultní ikona uživatele
martina:

dobrej testík… :-)


Defaultní ikona uživatele
elca:

super testík mám 75%


Defaultní ikona uživatele
Lucie:

:-) 75%-moc hezký testík


Defaultní ikona uživatele
dupka:

dobrej test akorát v té hlave trochu něco mít :idea: :oops:


Defaultní ikona uživatele
týna:

já to měla bez chybi na 1 pokus a to min je 12 let 8-)

 

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek MojeČeština.cz za ně nenese zodpovědnost. Odesláním příspěvku souhlasíte s Pravidly diskuze.