Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Pád a číslo u zájmen

Defaultní ikona uživatele
verunka:3::

Dobry den, jak poznám číslo a pád u zájmene ? :-|


Jana Skřivánková:

Dotaz byl přesunut do samostatného vlákna, protože nesouvisel s tématem článku, ke kterému byl vložen.


Jana Skřivánková:

Dobrý den, nejdříve začněme pádem. Pád určujeme u zájmen úplně stejně jako u podstatných jmen, kde jsme na to přeci jen více zvyklí. Určujeme ho stejnými pádovými otázkami i stejným postupem. Například

Maminka mi s tím pomohla.

Můžeme se zeptat: s kým, čím mi pomohla. S ním. Jedná se o 7. pád.

Jedu k  na návštěvu.

Můžeme se zeptat: ke komu, čemu jedu? K ní. Jedná se tedy o 3. pád.

U některých zájmen je určování složitější, ale vždy postupujeme stejně. Například:

Před jeho dětmi o tom nemluv.

Přivlastňovací zájmeno má stejný pád jako slovo děti, ke kterému se vztahuje. Tedy před kým, čím o tom nemluv: před jeho dětmi. Obě slova jsou v 7. pádu.

Na nikoho se nespoléhej.

Můžeme se zeptat: na koho, co se nespoléhej? Na nikoho. Jedná se o 4. pád.

číslem je to u zájmen podobné opět jako u podstatných jmen. Vždy rozhoduje, zda zájmeno zastupuje jednu věc (jednu osobu či zvíře), nebo je těch věcí (osob, zvířat) více.

Například zájmeno který zastupuje jednu osobu (muž, který sázel stromy), naopak zájmeno kteří je v množné čísle, protože zastupuje více lidí (diváci, kteří požadovala vrácení vstupného).

Zájmeno on zastupuje jednoho člověka, naproti tomu my jich zastupuje větší počet.

Ne všechna zájmena však mají obě dvě čísla, zájmena kdo, co a každý jsou pouze v jednotném čís­le.


Defaultní ikona uživatele
Neregistravaný uživatel:

dobré na učení


Defaultní ikona uživatele
Neregistravaný uživatel:

Český jazyk je kravina.


Defaultní ikona uživatele
ElaFluttershy:

Určí druh,číslo,pád a jde-li to,i rod zájmem mě a ten

 

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek MojeČeština.cz za ně nenese zodpovědnost. Odesláním příspěvku souhlasíte s Pravidly diskuze.