Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Pomoci, nebo pomoct?

Defaultní ikona uživatele
E. Ž.:

Dobrý den, prosím, potřebovala bych poradit, zda je správně řečeno – přijdou k nám, když potřebují pomoct. Je to správný tvar, nebo má být správně řečeno „pomoci“? Děkuji E. Ž.


Jana Skřivánková:

Dotaz jsem přesunula do samostatného vlákna, protože nesouvisel s tématem původní diskuze.


Jana Skřivánková:

Dobrý den, obě dvě variant jsou správně. Podobně mají dvě podoby například infinitivy slov moct/moci, péct i péci.


Defaultní ikona uživatele
Neregistravaný uživatel:

Děkuji. E. Ž.


Defaultní ikona uživatele
lída:

Dobrý den, co je správně Pomoc, strašidlo! nebo Pomoct strašidlo! Přiklonila bych se k prvnímu, ale mladší kolegně hájí svou pravdu.


Defaultní ikona uživatele
Biftek:

Správně je „Pomoc, strašidlo!“. Pomoc = mně, volám o pomoc. Pomoct = pomáháš někomu jinému. :)


Defaultní ikona uživatele
zdenča:

dobrý den potřebuji pomoc s pády tato věta je nějaká divná pomužetemi ??? tato věta: mezi petrželi


Defaultní ikona uživatele
zdenča:

je to 7.p ???


Defaultní ikona uživatele
Bubo bubo:

petržel je slovo výhradně rodu ženského, vzor píseň, takže jednotné číslo 1.p. petržel – 2.p. petržele – 3.p. petrželi – 4.p. petržel – 6.p. petrželi – 7.p. petrželí – množné číslo – 1. p. petržele – 2. p. petrželí – 3. petrželím – 4. p. petržele – 6. p. petrželích – 7. p. petrželemi. osobně bych množné číslo netvořila, jako velká část potravin se i u petržele pro vyjádření celku používá většinou jen jednotné číslo („máš tam tu petržel“ spíš než „máš tam ty petržele“) a ve Vašem případě je také třeba ujasnit, zda předložka mezi znamená 4.pád (mezi koho co), nebo 7.p. (mezi kým čím) takže řešení: korektnější jednotné číslo 4.p. mezi petržel, 7.p. mezi petrželí divně znějící množné číslo 4.p. mezi petržele, 7.p. mezi petrželemi

Váš tvar „mezi petrželi“ signalizuje omyl v rodu (užití mužského rodu) a 7.p. množného čísla, čili všechno špatně

 

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek MojeČeština.cz za ně nenese zodpovědnost. Odesláním příspěvku souhlasíte s Pravidly diskuze.