Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Čárky ve větě jednoduché 1

Komentáře k článku: Čárky ve větě jednoduché 1

Jana Skřivánková:

Dobrý den,mám na vás takovou prosbu.Píše se čárka v této větě před úžásňákem?A kdy přijedeš ty,úžasňáku?

Dobrý den,
řekla bych, že je v této větě slovo úžasňáku oslovením, roto ho musíme oddělit čárkou, obracíme se jím na někoho konkrétního, tedy jde o oslovení.


Defaultní ikona uživatele
Jolana:

Poděkování

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se píší čárky před oslovením při děkování. Např. Děkuji, Jani. Nebo lze i bez čárek?


Jana Skřivánková:

Re: Poděkování

Dobrý den,
v tomto spojení musíme psát za oslovením čárku, vynechat čárku je možné jen ve spojení s pozdravem.


Defaultní ikona uživatele
melisadelisa:

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, jestli mám danou větu napsanou správně

" Děkuji ti, Vojto, ale příště to raději nechej na mě."

Dále bych se chtěla zeptat, jestli se pravopisně správně píše „miluji tě“ nebo „miluju tě“.

Předem děkuji za odpověď :-)


Jana Skřivánková:

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, jestli mám danou větu napsanou správně

" Děkuji ti, Vojto, ale příště to raději nechej na mě."

Dále bych se chtěla zeptat, jestli se pravopisně správně píše „miluji tě“ nebo „miluju tě“.

Předem děkuji za odpověď :-)

Dobrý den,

čárky máte v této větě správně, oslovení vždy oddělujeme od zbytku textu, a to čárkami z obou stran. jen dejte pozor na tvar zájmena já, místo na mne by mělo být na mně (jako na tobě), jedná se totiž o 6. pád.

Pokud jde o tvary slova milovat, spisovně je miluji tě, podoba miluju tě je hovorová. Někomu říci z očí do očí můžeme miluju tě, ale pokud to chceme napsat, je lepší použít miluji tě.


Defaultní ikona uživatele
Karel:

Mám trochu nejistotu v něčem, co se podobá výše uvedenému dotazu „dlouhý, hubený komisař“ vs. „dlouhý hubený komisař“. Já bych taky čárku nepsal. Ale co když to rozvinu víc slovy, pak ztrácím jistotu, že by tam neměla čárka být: „Dlouhý hubený černovlasý policií nedávno přijatý komisař“, mění se to nějak? „Malá bílá ušpiněná nedávno podojená ovce“ taky bez čárky? Setkávám se nejčastěji s tímto problémem v této podobě: „Multicentrická randomizovaná dvojitě zaslepená placebem kontrolovaná studie posuzující…“ a když to zadám do Googlu, nacházím s čárkami i bez čárek. Co si myslíte o tomto případě, nebo je to možné obojí?


Defaultní ikona uživatele
Karel:

..co si myslíte o tomto případu… jsem samozřejmě chtěl napsat, asi mám dnes šotka v hlavě :), tak se omlouvám za chybu a zdravím


Jana Skřivánková:

Dobrý den,

Příruční mluvnice češtiny udává, že „mezi přívlastky může být vložen jiný rozvíjející větný člen, který závisí na některém z nich“, ve Vašem případě například slovo dvojitě rozvíjí přívlastek zaslepená. I po přidání tohoto členu mezi jednotlivé části postupně rozvíjejícího přívlastku čárku nepřidáváme. I když je spojení velmi dlouhé, čárky nepíšeme. Vypůjčím si z knihy i příklad, který uvádí: „ta má velká stará šedá vlněná vojenská čepice“.

Zároveň ale platí, že bychom s při tvoření textu měli vyhýbat více než pětičlenným spojením, a to především kvůli přehlednosti a srozumitelnosti textu. Takto dlouhá spojení navíc mohou působit komicky. Pokud věta nemusí být přesně v této podobě, pokusila bych se jí na Vašem místě stylizovat jinak. Poslední věta je pro mne trochu španělskou vesnicí a přiznám se, že nedokáži úplně identifikovat, který větný člen rozvíjí který, zkusím to tedy na Vaší první příkladové větě. Ta by mohla například znít: Dlouhý hubený černovlasý komisař, který byl nedávno přijat policií.

Důležité je také ohlídat, aby se všechny přívlastky opravdu vztahovaly ke slovu studie, všechny členy postupně rozvíjejícího přívlastku musí totiž rozvíjet stejné jméno, musí se k němu vztahovat.


Defaultní ikona uživatele
Karel:

Moc děkuji, dává mi to smysl a už se líp orientuji.


Defaultní ikona uživatele
Neregistravaný uživatel:

--ahojky nevim jak se naucit kde se pisi carky ! dekuji za kvapnou odpoved--


Jana Skřivánková:

Psaní čárek se řídí určitými pravidly, pro správné psaní textu je potřeba je znát a umět použít. Čárkou oddělujeme například několikanásobné větné členy ( na pouti byly houpačky, kolotoče, stánky), čárkou musíme vždy odděli vedlejší větu od hlavní (zajímal se, kdo zvoní). Před některými spojkami předložky píšeme, před některými zase zpravidla ne. Pravidel je velké množství, zkuste kouknout do Pravidel českého pravopisu.


Defaultní ikona uživatele
Jitka:

Dobré odpoledne, mám dotaz: Jsou čárky v těchto větách napsané správně? Někdo ukradl obraz a chceme zjistit kdo.

Někdo ukradl obraz a chceme přijít na to, kdo.


Jana Skřivánková:

Dobrý den,

v obou větách nebudeme před slovem kdo psát čárku, slovo kdo tu není ve funkci spojovacího výrazu. Chápeme ho jako holý větný člen, který není potřeba oddělovat čárkou. Správně je tedy:

Někdo ukradl obraz a chceme zjistit kdo.
Někdo ukradl obraz a chceme přijít na to kdo.


Defaultní ikona uživatele
Neregistravaný uživatel:

Dobrý den, Chtěla bych se také prosím zeptat, zda tato věta bude takto oddělena čárkami : ,,Ode dne … žák , Pavel Novák , ze třídy 3.C již nebude navštěvovat školní družinu.''


Jana Skřivánková:

Dobrý den,

ve Vaší větě bych se spíše přikláněla k tomu čárku nepsat. Jedná se o přístavek těsný, protože samotné slovo žák nestačí k určení totožnosti podstatného jména. V tomto případě se jedná o konkrétního žáka, musí být jasné, že jde o Pavla Nováka a ne třeba Pepu Vomáčku. Něco jiného by bylo, kdybyste například napsala Odhlašuji svého sna, Pavla Nováka ze 3. C, ze školní družiny. Spojení svého syna je totiž dostatečné pro přesné určení totožnosti a doplněné jméno vlastně vyjadřuje to samé jako spojení můj syn. Tento vztah ale u dvojice žák a Pavel Novák neexistuje (žák nerovná se Pavel Novák).

 

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek MojeČeština.cz za ně nenese zodpovědnost. Odesláním příspěvku souhlasíte s Pravidly diskuze.