Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Jednotné, nebo množné číslo?

Komentáře k článku: Jednotné, nebo množné číslo?

Cortes:

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na to „pomnožné číslo“, já měl za to, že se takhle normálně označují nepočitatelné věcí jako např.: židle, kalhoty atd. nebo se slovo „pomnožné“ používá pro něco jiného? Díky


Lenka Jedličková:

Re:

pomnožné, hromadné ani látkové číslo samozřejmě neexistuje, lecckoho to ale zmate… :-)


Mackalka:

ajaj

tak tohle už mi od základky z hlavy jaksi vyšumělo


Defaultní ikona uživatele
ABSA:

Re: Re:

JAK TO MYSLÍTE, ŽE NEEXISTUJE? DÍVALA JSTE SE NĚKDY DO PRAVIDEL PRAVOPISU?
UVEDU PŘÍKLAD : KDYŽ ZADÁTE DO VYHLEDÁVAČE V PRAVIDLECH.CZ SLOVO JÁTRA, VYSKOČÍ NA VÁS TOTO:
játra, jater stř. pomn.
TO MI CHCETE TVRDIT, ŽE KDYŽ JSEM CHODILA DO ŠKOLY, VŠICHNI UČITELÉ SI VYMÝŠLELI?


Lenka Jedličková:

Re: Re: Re:

pomnožné číslo stejně tak jako číslo hromadné nebo látkové opravdu neexistuje, číslo v češtině je jen dvojí, jednotné a množné. Existují ale různé druhy podstatných jmen, konkrétně podstatná jména pomnožná, která se vyskytují pouze v množném čísle, i kdyby byly fyzicky jen jednotlivá, hromadná podstatná jména, která označují „kolektiv“ a přesto jsou v jednotném čísle a pak látková podstatná jména, která označují nějakou látku bez ohledu na její množství. Jedná se tedy o druhy podstatných jmen nikoli o gramatická čísla
takže bych spíš řekla, že když jste chodila do školy, tak jste nedávala dostatečně pozor


Defaultní ikona uživatele
Patrik:

Pěkný test, ale lehký


Defaultní ikona uživatele
andy:

ten test je až moc lehký:-)(flw)jinak fajn


Defaultní ikona uživatele
Nene:

Jednotné je jedno množné je jich více.:-|


Defaultní ikona uživatele
ahoj :):

(thu) lehké :-)


Defaultní ikona uživatele
dr.strom:

tohle je na h???o:-x

 

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek MojeČeština.cz za ně nenese zodpovědnost. Odesláním příspěvku souhlasíte s Pravidly diskuze.