Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Mnemotechnické pomůcky

Komentáře k článku: Mnemotechnické pomůcky

Petronila80:

Mě můj děda naučil používat mi/my. Když ve větě můžu mi nahradit za mě (třeba poslal mi/mě dopis)vždy napíši měkké i.


Defaultní ikona uživatele
Hanka:

Chtěl jsem jí ukázat. – Chtěl jsem té (ženě) ukázat. – té = jí (obě samohlásky jsou krátké)

(krátké? já myslela, že dlouhé, nebo jak to tedy je?) :shock: Moc děkuji :) a jinak moc pěkná stránka, hned jsem si ji musela přidat do oblíbených, tak i za ni děkuji :)


Jana Skřivánková:

Re:

Samozřejmě tam má být, že jsou dlouhé, nějak jsem se asi přepsala :) Moc děkuji za upozornění, už je to opraveno. Děkujeme také za pochvalu, jsem rádi, že se Vám stránka líbí.


Defaultní ikona uživatele
anajiveta:

poděkování

Chtěla bych moc poděkovat za vaše stránky, mám kluka ve 4 třídě a přiznám se ,že spoustu věcí používám automaticky.Tyto stránky jsou udělané tak ,že i mého miláčka to baví. Tímto ještě jednou mé díky Iveta :-D :-D :-D


ONDR4.cz:

mně/mě

Nás učitelka na 1. stupni ZŠ učila si tam dosadit místo tobě/tebe, které jsem si nikdy nezapamatoval :oops:, Vaška. Dal Vaš-ko-vi koláč. → Dal m-n-ě kolač. Vidíš Vaš-ka? → Vidíš m-ě? Je to jednoduché a za 8 let, co to používám, jsem v tom neudělal jedinou chybu. Tím to pí učitelce moc děkuji :-) .


Defaultní ikona uživatele
Helis:

Re:

No jo, ale nenaučil tě už mně/mě ;-) komu čemu-mně poslal dopis :-)


Defaultní ikona uživatele
Helis:

Re: mně/mě

Teda než jsem to pochopila :-/ :-)
Moc dobrá poučka, schválně se podle toho taky zkusim řídit.Díky


Defaultní ikona uživatele
eda:

Re: mně/mě

stačí vedet ze 3 pád jsou 3 pismena mně a a č pad 2 mě…


sikus:

Re: mně/mě

Tak to je hodně dobrá pomůcka, Vaška už jsem viděl, ale nikdy si to nezapamatoval, nyní už to snad nezapomenu. Díky


Defaultní ikona uživatele
Naty:

Re: Re: mně/mě

No jo ještě ale vědět ty pády :-) Vašek mi pomohl daleko více a naučim to i syna.


Defaultní ikona uživatele
Naty:

Re: mně/mě

díky-díky-díky


Defaultní ikona uživatele
crash:

Mně mě

já si zase pamatuju toto 2. a 4. pád má mě (jako 2. pád dvě písmenka)
a 1. a 3. Má mně ( 3 písměnka) :)


Defaultní ikona uživatele
crash:

teda překlep písmenka :oops:


Defaultní ikona uživatele
xxx:

Re: Mně mě

2 písmenka „mě“ = 2. a 4.pád
6 písmenka „mně“ = 3. a 6.pád
Ale „Vašek“ na pomoc je skvělá pomůcka.


Defaultní ikona uživatele
novas:

Mně, mě

Já si mě, mně pamatuji dle slova sestra (sestře – mně)

1. p. – …
2. p. – sestry (mě)
3. p. – sestře (MNĚ)
4. p. – sestru (mě)
5. p. – …
6. p. – o sestře (o MNĚ)
7. p. – …

 

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek MojeČeština.cz za ně nenese zodpovědnost. Odesláním příspěvku souhlasíte s Pravidly diskuze.