Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Čeština letem světem

Čeština letem světem: Jak skloňovat slovo myš

S myšma, s myšima, s myšmi…? S naším článkem už nebudete muset pátrat po tom, jak správně skloňovat slovo myš. Pokud opravdu pospícháte, stačí mrknout do přehledné infografiky.


Čeština letem světem: V neděli (pád)

V dnešní Češtině letem světem se podíváme na správné určení pádu ve spojení v neděli, na jaře, v únoru apod.


Čeština letem světem: V Čáslavi, Boleslavi a Přibyslavi

Další díl seriálu Čeština lete světem nás provede správným skloňováním slov Čáslav, Přibyslav a Boleslav.


Čeština letem světem: D, nebo T uprostřed slova?

Mnoho z nás si jistě ještě pamatuje poučku ze třetí třídy, že na konci slova můžeme někdy slyšet T, přestože v něm ve skutečnosti píšeme D. Možná si i vybavíte, že se správným psaním slova nám pomůže většinou tvar pro 2. pád, případně množné číslo. Víme, že píšeme loď, protože plujeme na lodi. Umíme si odůvodnit, že ve slově schod píšeme D, protože jsou dva schody. Víte ale, jak sobě nebo dětem při učení odůvodnit pravopis slova krátký či hladký?


Čeština letem světem: Přijdu později, nebo déle?

Jistě se Vám to už někdy také stalo. Máte s někým domluvenou schůzku a nestíháte na ni přijít včas. V takovém případě sáhnete nejčastěji po mobilu a napíšete, že přijdete o něco… později, nebo déle? Možná budete překvapeni, ale spojení přijít déle (nebo hovorově přijít dýl) není vůbec správné a ve skutečnosti ani nedává moc smysl.


Čeština letem světem: Pro mě za mě

V dalším díle našeho seriálu společně proletíme temnými zákoutími skloňování zájmena já.


Čeština letem světem: Názvy zákonů

Psaní velkých písmen představuje pro mnohé uživatele tvrdý oříšek. Pravidel je opravdu velké množství a všechna si jen málokdo dokáže zapamatovat. V dnešním díle se proto podíváme na správné psaní velkých či malých písmen v názvech jednotlivých zákonů.


Čeština letem světem: Rozbít tábor

Druhý díl našeho nového seriálu se bude tentokrát věnovat správnému pravopisu spojení rozbít tábor.


Nový seriál: Čeština letem světem

Připravili jsme pro Vás nový seriál Čeština letem světem. Proleťte se s námi všemi možnými zákoutími češtiny a nechte se bezpečně provést záludnostmi, které na Vás při používání českého jazyka mohou číhat.


Čeština letem světem: Proč je shořet, ne zhořet?

První díl našeho seriálu Vám odpoví na otázku, proč píšeme správně shořet, ne zhořet. Jaké pravidlo pro psaní předpony s, z a vz bychom mohli u tohoto slova použít?