Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Chytáky v češtině: kuře s hranolky, nebo s hranolkami?

Vydáno dne 04.07.2010 od Jana Skřivánková

Objednáváte si v restauraci kuře s hranolky nebo s hranolkami? Před přečtením článku si na tuto otázku nejdříve zkusete odpovědět a poté porovnat svou odpověď se správným prvopisem. Možná budete překvapeni.

Poslední dobou se můžeme poměrně často setkat v různých jídleních lístících, na tabulích v bufetech či v receptech se spojením s hranolkami. Přestože ho má většina nás v hlavě zafixováno jako pravopisně správné, není tomu tak. Spojení s hranolkami není spisovné. Proč? O tom si povíme v dnešním článku.

Hranolka, nebo hranolek?

Ať už k tomu došlo jakkoliv, mnoho uživatelů češtiny by jako správnou možnost volilo slovo hranolka v ženském rodu podle vzoru žena. Od toho pak samozřejmě 7. pád množného čísla (s) hranolkami.Tato varianta je však, jak už jsme si řekli v úvodu našeho článku, není správná. Pokud se podíváme do Slovníku spisovné češtiny, zjistíme, že žádné slovo hranolka ve spisovné češtině neexistuje. Správným tvarem pro 1. pád jednotného čísla je opravdu hranolek. Toto podstatné jméno je tedy mužského rodu neživotného a skloňujeme ho podle vzoru hrad (hranolek bez hranolku jako hrad bez hradu). V 7. pádu množného čísla je tedy jediným spisovným tvarem (s) hranolky (jako s hrady).

Také další spisovné tvary některých pádů se moho lišit od tvarů, které jsme zvyklí používat. Pro úplnost tedy uvádím kompletní skloňování tohoto slova:

 
 Jednotné čísloMnožné číslo
1. pádhranolekhranolky
2. pádhranolkuhranolků
3. pádhranolkuhranolkům
4. pádhranolekhranolky
5. pádhranolkuhranolky
6. pádhranolkuhranolcích
7. pádhranolkemhranolky

Například:

Mám chuť na kuře s hranolky.

Dávám přednost hranolkům před kroketami.

Jedny hranolky s kečupem prosím.

V novém čísle našeho časopis naleznete recept na zapékané maso s hranolky.

Pomůcka pro lepší zapamatování:hranolky

Že máme ten hranolek a ne tu hranolku si můžeme lépe zapamatovat tím, že jednotlivé kusy této přílohy mají tvar malého hranolu (tedy hranolku).

A co titulky?

Podobně jako hranolky jsou na tom také titulky. Také u tohoto slova se často setkáváme s nesprávným určováním rodu a následným špatným skloňováním. I toto podstatné jméno je rodu mužského neživotného a skloňujeme ho podle vzoru hrad. Tvar s titulkami je tedy také nespisovný.

Správně je:

Půjdeme se podívat na film s titulky, nezapomeň si vzít brýle.

Dávám přednost filmům bez titulků.

Červené novinové titulky upoutávaly na stáncích pozornost všech kolemjdoucích.

Na závěr

V tomto článku jsme si řekli, že slovo ta hranolka ve spisovné češtině neexistuje. Správně je pouze tvar mužskéh neživotného rodu hranolek. Slovo hranolky je tedy mužského rodu, ne ženského! Od toho se také odvíjí správné skloňování tohoto slova. Věřím, že po přečtení tohoto článku si při další návštěvě restaurace objednáte kuře s hranolky, ne s hranolkami.


Čeština s maňásky

Zábavná aplikace na výuku vyjmenovaných slov, určování pádu, psaní ú/ů a i/y po měkkých a tvrdých souhláskách. Obsahuje celkem 8 756 testových otázek s vysvětlením správné odpovědi, 8 výukových her a vysvětlení potřebné teorie.

Vyzkoušet zdarma Češtinu s maňásky

Verze pro tisk

Články ze stejné rubriky: