Podstatná jména: Určování vzoru

Vydáno dne 10.09.2018

V tomto článku se podíváme na to, jaké vzory podstatných jmen v češtině máme a podle čeho takový vzor správně určit.Proč určovat vzor

Každé podstatné jméno má svůj rod a vzor, podle kterého se skloňuje. Správné určení obou z nich je velmi důležité. Pokud neurčíme správně vzor, je pravděpodobné, že se v některém jeho tvaru můžeme splést.

Pokud bychom například přiřadili slovo pole ke vzoru kuře místo moře, mohla by nám klidně vzniknout věta

Na poleti pracovali sedláci.

V tomto případě si většina z nás nejspíše všimne, že je něco špatně, U některých tvarů však není chyba tak viditelná.

Jak určit vzor podstatného jména

1. Určit rod

Ze všeho nejdříve je potřeba určit, jakého rodu podstatné jméno je. V češtině rozlišujeme tři rody: ženský, mužský a střední. K jakému rodu které podstatné jméno patří, poznáme opravdu snadno. Stačí abychom si na dané slovo v 1. pádu „ukázali“ ukazovacím zájmenem (ten, ta, to). Více o určování rodu si můžete přečíst v článku Rod podstatných jmen.

2. Určit vzor

Mějte na paměti, v jakém rodu se zrovna pohybujete a „vybírejte“ pouze ze vzorů příslušného rodu (u mužského rodu pak dejte pozor, abyste životné podst. jméno nepřiřadili k neživotnému vzoru a obráceně). Vzor k podstatnému jménu pak určíme

podle koncovky v 1. pádu jednotného čísla

Pokud není možné podle koncovky vzor určit (dva vzory končí na stejné písmeno nebo je slovo například zakončeno souhláskou),

řídíme se tvarem pro 2. pád

Vzory ženského rodu

Pomoci se správným zapamatováním vám může i tato věta:

Žena si nesla růži, zpívala si veselou píseň, i přestože byla zmrzlá na kost.

O přiřazování slov k jednotlivým vzorům ženského rodu si můžete přečíst v samostatném článku Podstatná jména – skloňování ženského rodu.


Vzory mužského rodu

I pro tento rod máme pomůcku:

Pán si myslel, že je pravý muž, když postavil hrad, který nedobude žádný stroj Jeho počínání přihlíželi s úsměvem předseda a soudce.

Správné skloňování vzorů předseda a soudce najdete v našem článku Podstatná jména – vzory předseda a soudce.

Vzory středního rodu

A na závěr opět pomůca:

Město stálo blízko moře, jen jedno kuře měli v každém stavení.

U středního rodu může být problematické rozlišit vzor moře a kuře, pomoc najdete v našem článku Střední rod: Vzor moře, nebo kuře?.

Přepis bublinkové nápovědy: