Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Přísudek jmenný X slovesný

Defaultní ikona uživatele
Ivana:

Dobrý den, prosím vás nechápu druh přísudku (slovesný, jmenný). Mohla byste mi říct jaké jsou to druhy :

1.MY jsme slíbili výpravu do hor.
2.Karel u nás dlouho nebyl.
3.Tento druh šelem je nebezpečný.
4.V parku byly vysázeny nové keře.
5.Františka Palackého nazývali otcem národa.


Jana Skřivánková:

V češtině máme tři základní typy přísudku:

  1. slovesný – ten je vyjádřen slovesem (Petr četl, Dana zpívala, děti se učily)
  2. jmenný (bez spony) – je tvořen jménem (například Duben měsíc knih, každý svého štěstí strůjce apod.)
  3. slovesně jmenný (někdy také jmenný se sponou) – má vždy dvě části: sponové sloveso (být, bývat, stát, stávat se) a jmennou část, nejčastěji podstatné jméno nebo přídavné jméno, není to ale podmínkou. Ve většině případů, kdy je ve větě jedno z těchto sloves, jedná se o jmenný přísudek se sponou. Rozlišovat ale musíme věty, ve kterých není sloveso být sponovým slovesem, to je v momentě, kdy si můžeme sloveso být nahradit synonymem (např. Byl jsem u babičky – Nacházel jsem se u babičky), pokud to nejde, s velkou pravděpodobností jde opět o jmenný přísudek se sponou. Tento typ přísudku má často hodně podobnou podobu jako Bratr je student. Michal je automechanik. Lenka se stala kadeřnicí. Dědeček je vášnivým rybářem.Jmenná část může být tvořena i jiným slovním druhem, například Jsi tu sám? Ta kočka je naše. Nebuď hned hrr.

Ze všeho nejdříve tedy musíme určit přísudek a poté si uvědomit, jakým slovním druhem je tvořen (sloveso, jméno, sloveso i jméno). Ve Vaší první větě je přísudkem slíbili jsme, tedy sloveso, proto se jedná o slovesný přísudek. Zkuste určit i ostatní věty a napsat své řešení do komentáře, já Vám odpovědi opravím a případné chyby ještě dovysvětlím.


Defaultní ikona uživatele
Ivana:

1.MY jsme slíbili výpravu do hor.(slovesný jednoduchý)
2.Karel u nás dlouho nebyl.(slovesný složený)
3.Tento druh šelem je nebezpečný.(jmenný se sponou)
4.V parku byly vysázeny nové keře.(jmenný se sponou)
5.Františka Palackého nazývali otcem národa.(slovesný jednoduchý)

Dobrý den,zkusila jsme to ael moc mi to nejde .Vážně se snážím…děkuju že mi to opravíte


Jana Skřivánková:

1.správně
2. správně, jen bych dala spíše jednoduchý, ne složený
3. správně
4. špatně – tady jde o přísudek slovesný (složený), sloveso je tady v trpném rodě, takže v tomto případě není sloveso být sponou
5. správně

To je super výsledek, gratuluju:) Ještě trocha procvičování a a už tě nebudou muset druhy přísudku vůbec trápit.


Defaultní ikona uživatele
Ivana:

moc děkuju za opavení …ještě si to trochu procvičím at mi ta písa dobře dopadne :)


Defaultní ikona uživatele
Ivana:

Dobrý den včera jsme psali píésemku a byla tam právě věta V parku byly vysázeny nové keře.napsala jsem že je to slovesný složený a učitelka mi to škrkla že je slov.jednoduchů co je tedy správně??


Jana Skřivánková:

Dobrý den, velice se omlouvám, až teď jsem si všimla, že jsem se ve své původní odpovědi přepsala. Pokud je přísudek tvořen slovesem v trpném rodě není složený, ale jednoduchý. Vůbec netuším, jak jsem se mohla takto přepsat. Ještě jednou se moc omlouvám, opravdu mě mrzí, že jsem Vám svým upsáním poradila špatně.


Defaultní ikona uživatele
Ivana:

to je v poho stejnak mám za 1 :)


Jana Skřivánková:

Diskuze byla přesunut do samostatného vlákna, protože neodpovídal tématu původní diskuze.


Defaultní ikona uživatele
profík:

Je to opravdu dobrá stránka, velice si vážím toho kdo jí píše.:-D

 

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek MojeČeština.cz za ně nenese zodpovědnost. Odesláním příspěvku souhlasíte s Pravidly diskuze.