Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Kdy se píše před nebo čárka a kdy ne?

Defaultní ikona uživatele
Erika:

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak je to s nebo. Nebo se používá ve slučovacím i vylučovacím poměru. Naše učitelka říkala, že u nebo je čárka když jsou to úplně rozdílné věci např. Ano, či ne. Být, či nebýt. A třeba jablko a hruška tam je čárka před nebo? děkuji za odpověď


Jana Skřivánková:

Dobrý den,

přiznám se, že moc netuším, co je myšleno těmi úplně rozdílnými věcmi. Nemyslela to paní učitelka tak, že čárku píšeme v případě, že platí pouze jedna z nabízených možností? Například být, či nebýt ´nemůžeme zároveň být i nebýt, platnost jedné části vylučuje platnost druhé části (buď jsme naživu, nebo jsme mrtví – nic „mezi“ neexistuje). To samé platí pro ano, či ne. Pokud např. požádá muž ženu o ruku, tak svou odpovědí zvolí pouze jednu variantu, obě varianty zároveň platit nemohou. To, pro kterou se rozhodně, je velice podstatné. V takovýchto případech mluvíme o poměru vylučovacím.

Jiný případ je například u věty: „Půjdu na nákup a koupím jablka nebo hrušky.“ – tato věta nám říká, že dotyčný se vrátí nejspíše s jedním z těchto druhů ovoce, ale nevylučuje, že se vrátí s oběma, případně klidně i s banány či pomeranči. V tomto případě mluvíme o poměru slučovacím, který říká, že obě varianty mohou platit (mohu koupit oba dva druhy ovoce zároveň, nevylučuje se to).

Rozdílné věci vlastně označují dvě možnosti, které se vzájemně vylučují. Jiný výklad mě nenapadá, ale samozřejmě to mohla myslet klidně i jinak.


Jana Skřivánková:

Dotaz byl přesunut do samostatného vlákna, protože nesouvisel s tématem původní diskuze.

 

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek MojeČeština.cz za ně nenese zodpovědnost. Odesláním příspěvku souhlasíte s Pravidly diskuze.