Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Svým, svím, svý a sví

Defaultní ikona uživatele
dasuda:

Jak zjistím, že ve slovech „Svým , svím , svý a sví“ píšů y/i ?


Jana Skřivánková:

Dobrý den,

pokud je i/y uprostřed slova, píšeme ve tvarech svých, svými, svým vždy tvrdé Y. Měkké Í píšeme jen ve tvaru sví, který je v 1. a 5. pádu slova svůj pro mužský životný rod.

Stejné pravidlo platí i pro slova můj (mým, mých apod.) a tvůj /tvým, tvých apod.).


Defaultní ikona uživatele
Neregistravaný uživatel:

Jak poznám , že se jedná o životného nebo opak ? U slova svý/ím ?


Jana Skřivánková:

Dobrý den,

komentář jsem upravila, aby zbytečně nemátl ostatní uživatele a ponechala jsem jen tu druhou otázku.

A teď k vašemu dotazu… životnost tohoto zájmena poznáte podle životnosti slova, které rozvíjí. Mezi těmito slovy existuje shoda (jedná se vlastně o shodný přívlastek a ten se shoduje se slovem, které rozvíjí, ve všech kategoriích). Pokud máme například se svým psem, jedná se o životný rod, u spojení na svém pozemku se naopak jedná o rod neživotný.


Jana Skřivánková:

Ještě k původnímu dotazu… zájmeno svůj skloňujeme podle vzoru mladý, takže se psaním í/ý můžeme řídit právě podle tohoto vzoru (sví jako mladí, ale svými jako mladými).

 

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek MojeČeština.cz za ně nenese zodpovědnost. Odesláním příspěvku souhlasíte s Pravidly diskuze.