Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Rukami, nohami X rukama, nohama

Komentáře k článku: Rukami, nohami X rukama, nohama

Defaultní ikona uživatele
I LOVE YOU:

Díky

Moc mi to pomohlo....... díky


Defaultní ikona uživatele
Tereza L.:

Duál

:o :-) Dobrý den, mohla bych se zeptat na tuto větu zda je dobře … Dívky bosími patami našlapovaly na rozpálené kameny … díky za odpověd :)


Jana Skřivánková:

Re: Duál

Dobrý den,
ve větě je jedna chyby, správně má být bosými s tvrdým Ý po S, protože přídavné jméno bosý patří mezi tvrdá přídavná jména, která skloňujeme podle vzoru mladý (bosými jako mladými).


Defaultní ikona uživatele
ondra:

dekuji

děkuji mockrat hodně mi to pomohlo :-D


Defaultní ikona uživatele
bali:

dobry den, vynikajuce stranky. Ako Slovenka zijuca dlhodobo v Cechach sa naozaj velmi snazim pouzivat vzdy spravne tvary, je to ale velmi komplikovane. Asi aj preto, ze Slovencina je taka podobna a velmi to zvadza k zlemu sklonovaniu a casovaniu, o nejakych vynimkach uz ani nevravim. velmi dakujem este raz


Defaultní ikona uživatele
egu:

děkuji

Děkuji mockrát, tyto stránky navštěvuji často a jsou velmi užitečné! :-D


Veruve:

Dobrý den, ráda bych se zeptala proč k tomuto způsobu duálového skloňování nedochází i u slova paže? Spisovný tvar je „s pažemi“, ne „s pažema“, přestože jde o párovou část těla. Jedná se snad o nějaký historický důvod? Děkuji za odpověď.


Jana Skřivánková:

Dobrý den, v podstatě ano, duálové tvary se dochovaly pouze u malého množství slov, paže do těchto slov nepatří. Přesný důvod Vám bohužel sdělit nedokáži, tak daleko moje znalosti z historické gramatiky nesahají a žádné informace se mi ani nepodařilo nalézt.


Defaultní ikona uživatele
dajp:

Dobrý den, 7. pád mn. čísla číslovky dvě (obě) zní dvěma (oběma). Je tedy správně: pohybuje se dvěma (oběma) hodinovými ručičkami?

Děkuji za odpověď.


Jana Skřivánková:

Dobrý den,

ano, píšeme oběma hodinovými ručičkami.


Defaultní ikona uživatele
Neregistravaný uživatel:

CHYBA: Pokud ale použijeme tato slova v přenseném významu


Defaultní ikona uživatele
Neregistravaný uživatel:

CHYBA: Pokud ale použijeme tato slova v přenseném významu

 

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek MojeČeština.cz za ně nenese zodpovědnost. Odesláním příspěvku souhlasíte s Pravidly diskuze.