Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Podstatná jména - vzory předseda a soudce

Komentáře k článku: Podstatná jména - vzory předseda a soudce

Defaultní ikona uživatele
matesmedak:

Mně to moc pomohlo

díky :o


Defaultní ikona uživatele
Veronika:

Prosba

Dobrý den,
ráda bych se dotázala na správný tvar podstatných jmeno rodu mužského v 5. pádě u slov končících na -ec a dle čeho se jejich tvary řídí.
Předpokládám, že správný tvar od slova plavec je plavče, ale nevím, jak tento tvar „obhájit“.
Další otázkou je, zda se příjmení, např. Mušec, řídí při oslovování stejným pravidlem, …
Mnohokrát předem děkuji!


Jana Skřivánková:

Re: Prosba

Dobrý den,
„obhajoba“ spočívá právě v tom zakončení na -ec, slova podle vzoru muž mají nejčastěji v 5. pádu jednotného čísla koncovku -i (muži, králi atd.), jména tohoto vzoru zakončená na -ec mají v tomto pádu koncovku -e, před kterou dochází často k alternaci (změně písmene za jiné písmeno, v tomto případě vlastně přidáváme háček: lovec – lovče, plavec – plavče, otec – otče apod.).
U příjmení je skloňování trochu složitější, konkrétně u toho bychom měli dvě měkké hlásky za sebou (Mušče), což zní trochu divně, výsměšně. V podobných případech můžeme oslovovat 1. pád, případně podle zvyklosti v rodině. U příjmení má velký význam to, jak je daná osoba zvyklá své příjmení skloňovat.


Defaultní ikona uživatele
Veronika:

Re: Re: Prosba

Děkuji Vám :)


Defaultní ikona uživatele
verunka:

prosím,prý je možné používat u podst. jm. 1.p.mn.č "policista"jako předseda policisté i policisti? Ti policisti mě šíleně tahají za uši. Je to pravda? Jestliže je to tak,pak nechápu,proč jednotlivé vzory existují.


Milan1236000:

Dobrý den Verunko,

určitě správný tvar je policisté. V jednom slovníku jsem našel i tvar policisti jako správný, ale ve druhém slovníku se píše, že je tento druhý tvar hovorový.

 

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek MojeČeština.cz za ně nenese zodpovědnost. Odesláním příspěvku souhlasíte s Pravidly diskuze.