Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Chytáky u vyjmenovaných slov po B

Komentáře k článku: Chytáky u vyjmenovaných slov po B

Defaultní ikona uživatele
Onn:

Ptáci měli na vysokém bidle své útulné bydlo. Zafoukal však vítr a obě b(i/y)dla spadla.

:-) :-)

Marek Vít:

Re:

To je asi tak stejně nemožné jako „nad plotem visel plod, zafoukal vítr a oba plo(t/d)y spadly.“ :-)


Jana Skřivánková:

Re: Re:

No ono takových chytáků existuje strašně moc. Jsou vymyšleny právě tak, aby nešly napsat normálním způsobem. Nejčastěji se to píše obě bidla/bydla nebo bi/ydla apod.
A nakonec si dovolím přispět svou troškou do mlýna – vír se výra zmocnil a po obou v-rech nezbylo nic :)


Defaultní ikona uživatele
Tomáš:

bidlu x bidle

Seděl papoušek skutečně na bidlu? Ne na bidle?


Defaultní ikona uživatele
Celer:

bidlo/bydlo

Na vysokém b?dle si sýkorka postavila své b?dlo, zafoukal vítr a shodil obě b?dla.

Mam po skolach uz pekne dlouho, jake i se pise jako posledni, myslim ze „y“ je to tak spravne?


Jana Skřivánková:

Re: bidlo/bydlo

Poprvé je slova užito ve významu nějaké tyče, musíme tedy napsat měkké I. Pak je ho užito ve smyslu dobrého bydlení, píšeme tedy tvrdé Y. Potřetí je slova užito schválně tak, aby nešlo napsat běžným způsobem. Nemůžeme napsat ani jedno i/y, protože pod jedno slovo nejde zahrnout dvě odlišné věci. Musíme tedy zvolit nestandardní způsob zápisu jako je např. bi/ydla, bidla/bydla, b-dla.


Defaultní ikona uživatele
Tomáš:

Re: Re: bidlo/bydlo

To vysvětlení, stejně jako otázka, jsou nesmyslné. Když bude bydlo na tyči a někdo to celé shodí, napíšete, že shodil tyč i bydlo nebo že shodil obě věci, jak bydlo tak tyč. Těžko budete psát, že shodil ty/bydlo. Bidlo a bydlo jsou naprosto rozdílné věci, někde to tam píšete, i když stejně znějí, tak, jak píšete, to použít je nesmysl. Už to tam někde pan Vít psal s plotem a plodem.


Defaultní ikona uživatele
Tomáš:

Re: Re: bidlo/bydlo

Ještě opakuji svoji předchozí otázku. Je správně – Papoušek seděl na bidlu nebo bidle. Bidlo se skloňuje podle vzoru město? Děkuji.


Jana Skřivánková:

Re: Re: Re: bidlo/bydlo

Moc se omlouvám, poprvé jsem Váš dotaz asi bohužel přehlédla. Správně jsou oba dva tvary – na bidle i na bidlu. Koncovka -e je sice častější, přesto ale koncovku -u nemůžeme považovat za nesprávnou.


Jana Skřivánková:

Re: Re: Re: bidlo/bydlo

Pokud se mne někdo zeptá na vyřešení tohoto chytáku, odpovím mu na to. Zda bych to taky takto sama napsala nebo zda je to nejlepší formulace, to už je věc jiná. Samozřejmě by bylo lepší napsat, že bidlo i bydlo spadly. To samé platí o plodu a plotu, výskání a vískání atd. Jak již jsem ale řekla, tento chyták je vymyšlen tak, aby se standardně nedal napsat. Můžeme větu klidně pozměnit tak, abychom se problému vyhnuli. Pokud ale větu přeformulovat nechceme, opravdu se to píše takto. I když se nám to může zdát divné.


Defaultní ikona uživatele
ivartka:

nevim proc tam nemate treba test vubec ste mi neporadili tovim co to je byt bydlit obyvatel byt pribytek nabytek dobytek obycej bystry bylina kobyla byk pribyslav


Jana Skřivánková:

Re:

Test na tuto část gramatiky a našich stránkách také najdete, dokonce je na něj odkaz pod článkem v souvisejících článcích.


Petronila80:

Já bych měla prosím dotaz, jak vysvětlit tvrdé y ve slově starobylý ****


Jana Skřivánková:

Re:

Dobrý den,
stačí si říct, že atrobylá věc je vlastně věc, která je velmi stará, už je tady pěknou řádku let. Jedná se tedy o příbuzné slovo k vyjmenované­mu být.


Defaultní ikona uživatele
spekuna:

prosím básničku

Dobrý večer, studuji první ročník uč.1.stupně dálkově a píši sem. práci na didaktiku a to vyvození vyj.slov po B. neznáte někdo básničku s vyjmenovanými slovy? dík moc spekuna
PS: Je to nápadité, moc se mně to i mým 3.dětem líbilo.

 

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek MojeČeština.cz za ně nenese zodpovědnost. Odesláním příspěvku souhlasíte s Pravidly diskuze.