Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Skousnout nebo zkousnout

Milan1236000:

Zdravím,

Viděl jsem obě varianty (na internetu), ale ve slovníku jsem našel jen tvar se S. Je tedy správný jen tento tvar se S podle vyjádření SMĚRU DOHROMADY?


Jana Skřivánková:

Dobrý den, přesně tak, správně je pouze skousnout s předponou S. Když něco skousneme, vyjadřuje to opravdu směr dohromady. U některých slov bohužel dochází k tomu, že je chybný pravopis natolik zažitý, že ho vídáme stejně casto jako ten správný. A pak nejde spoléhat na to, jak často je daná varianta použita :)


Milan1236000:

Děkuji moc. Každopádně tady mám aspoň jistotu, že mi vždycky poradíte dobře. :-) Přeji hezký víkend. ;-)


Defaultní ikona uživatele
Štěpánka:

Dobrý den. Znamená to tedy, že se píše Skousnout i v připadě, pokud je významem slova něco zvládnout? Děkuju.


Jana Skřivánková:

Dobrý den,

přesně tak, s předponou S píšeme slovo skousnout i v přeneseném významu, například ve větě Člověk musí umět leccos skousnout = překonat, zvládnout.


Defaultní ikona uživatele
Štěpánka:

Děkuju mnohokrát a přeji více těch, kterým na pravopisu záleží ;-)


Defaultní ikona uživatele
Jiří:

Paní Skřivánková, lecos se přece píše s dvěma c.


Jana Skřivánková:

Děkuji za upozornění, pravopis tohoto slova znám, ale asi mi druhé C při psaní na iPadu vypadlo. Jsem ráda, že mám tak pozorné čtenáře, už je to opraveno. Ještě jednou díky.


Defaultní ikona uživatele
Šárka:

Dobrý den,prosím,řekněte mi podstatné jméno ke slovu žvýkat a plýtvat.Děkuji.


Milan1236000:

Dobrý den, žvýkat – žvýkání; plýtvat – plýtvání. Těmto slovům, které se tvoří ze sloves, se říká podstatná jména slovesná.

 

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek MojeČeština.cz za ně nenese zodpovědnost. Odesláním příspěvku souhlasíte s Pravidly diskuze.