Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Shoda podmětu s přísudkem - nevyjádřený podmět

Komentáře k článku: Shoda přísudku s podmětem - nevyjádřený podmět

Pilda:

Super

Super článek, napadlo mě, že by jste mohla vždycky v závěru použít nějakou tabulku co to shrnuje, aby to bylo vidět hezky u sebe pohromadě.

Chápu to teda dobře, že:
Nevyjádřený, neznámý podmět = I
Podmět rodu mužského = I
Podmět rodu ženského = Y
Ženský rod + mužský = I
?
Děkuji.


Jana Skřivánková:

Re: Super

Dobrý nápad, zkusím tam v průběhu týdne tabulku ještě dodat a případně jí do nějaké článku příště začlenit. Ano, tu shodu podmětu s přísudkem chápete dobře.


Defaultní ikona uživatele
uiuu:

uu

ahoj,prosim te nevis co je to nevijadreny podmet


Jana Skřivánková:

Re: uu

Nevyjádřený podmět je ten, u kterého nemůžeme určit, jakého rodu a osoby je. Nevíme, kdo vlastně danou činnost vykonával.


Defaultní ikona uživatele
Lucka:

správné i_y

Dobrý den ,potřebuji poradit ve větě :Stál_ jsme u lyžařského vleku a čekal_ na jeho spuštění.Děkuji


Jana Skřivánková:

Re: správné i_y

Dobrý den,
jedná se o nevyjádřený podmět, pokud není z předchozí věty jasné, kdo u vleku stál (například samé ženy), píšeme měkké I.
Pro příště prosím nevkládejte svůj dotaz pod více článků, ať je otázka pod jakýmkoliv článkem, všimnu si ji ve stejnou dobu, opakovaným zadáním odpověď neurychlíte. Děkuji


Defaultní ikona uživatele
MArkéta:

Dobrý den, skvělá stránka, díky moc za ní, jsme úžasná a já o něco chytřejší :-)


Defaultní ikona uživatele
ivana:

prosim vas zitra pisu pisemku na podmet a prisudek a vubec to neumim a nejdemi to poradila bys te mi jakyy je rozdil mezi vseobecnym podmetem a zrejmym z urciteho tvaru?? dekuju


Jana Skřivánková:

Re:

Dobrý den,
myslíte rozdíl mezi všeobecným a nevyjádřeným podmětem?

Nevyjádřený podmět poznáme buď podle tvaru přísudku, nebo z předešlé věty. Ve větě sice není vyjádřen, ale můžeme ho určit. Například: Petr byl nemocný. Nemohl jet na hory. – zde se jedná o podmět nevyjádřený, z předešlé věty víme, že je podmětem věty Petr. Nebo například Zalij květiny. – podle tvaru slovesa poznáme, že podmětem věty je ty. Podobně: byli jsme včera v kině (my), jeli na výlet (oni), skáču (já) atd. U nevyjádřeného podmětu můžeme tedy podmět dohledat.

Všeobecný podmět není nejen vyjádřen, ale není ani vůbec znám. Nemůžeme ho dohledat, nelze ho určit. Podmětem myslíme obecně lidi, někoho, nikoho konkrétního. Např. Říkali mu Plaváček (obecně se mu říkalo Plaváček), Zvonili poledne, hlásili to ve zprávách. U všeobecného podmětu nemáme na mysli tedy nikoho konkrétního.


Defaultní ikona uživatele
ivana :

Re: Re:

Mnohokrát Vám děkuji už jsem to konečně pochopila


Defaultní ikona uživatele
ivana:

Re: Re:

A jestli zítra dostanu 1 nebo 2 bude to jen díky Vám


Jana Skřivánková:

Re: Re: Re:

Budu zítra držet palce, dejte vědět, jak to dopadlo.


Defaultní ikona uživatele
ivana :

Re: Re: Re: Re:

diky nevim co jeste mam ale meli jsme napsat co vime o prisudku a co o podmetu a mam tam vsechno dam vedet co dostanu


Defaultní ikona uživatele
ivana:

Re: Re: Re: Re:

dostala jsem 1 bez chyby jen diky Vam jste moc hodna


Jana Skřivánková:

Re: Re: Re: Re:

Moc gratuluji ke krásné známce, jsem ráda, že jsem mohla pomoci :)

 

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek MojeČeština.cz za ně nenese zodpovědnost. Odesláním příspěvku souhlasíte s Pravidly diskuze.