Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Pro rodiče a učitele

Adventní kalendář z češtiny 2018

I letos jsme pro vás připravili adventní kalendář nabitý zajímavými úkoly inspirovanými zimou a Vánocemi. Proč nespojit výuku češtiny s volným psaním, kritickým myšlením či volnou tvorbou?


Měkké a tvrdé souhlásky (knížečky k vytisknutí)

Učíte se s dětmi měkké a tvrdé souhlásky? Vytiskněte jim zdarma naše harmonikové knížečky pro lepší učení.


Tvoříme vlastní básničky: Věci kolem nás

Poezii můžeme s žáky nejen číst, ale také tvořit. Tato aktivita navíc dětem ukáže, že poezii nemusíme brát vždy vážně a že i v básničkách můžeme uplatnit smysl pro humor. Navíc pomůže zbořit často zažitý mýtus, že poezie se věnuje pouze lásce, přírodě a zvířátkům.


Letní úkolník z češtiny

Hledáte inspiraci na aktivity, které byste mohli s dětmi dělat v období těsně před prázdninami nebo na začátku nového školního roku? Nechte se inspirovat Letním úkolníkem z češtiny, který si můžete u nás zcela zdarma stáhnout.


Aktivita do hodiny: Hra o větné členy

Hledáte zajímavou aktivitu na procvičení větných členů? Zkuste naši karetní hru, při které mohou děti zapojit i svou fantazii.


Čtenářská dílna: Robert Fulghum - Schovávaná

Hledáte námět na práci s textem v rámci čtenářské dílny (nebo klidně i mimo ni)? Zkuste si s dětmi povídat o schovávané a pocitech, které nás vedou k tomu, že se chceme schovat. A je vůbec v dnešním světě možné ukrýt se?


Aktivity k výuce pádů a pádových otázek (Písničky a básničky)

Písničky a básničky často mohou dětem pomoci s lepším zapamatováním toho, co se právě učí. Zkuste ve výuce sáhnout po ověřených textech, které jim zpříjemní učení pádů a pádových otázek.


Asociační rozbor básně

Rozbor básničky nemusí vždy být jen o určování druhu rýmu a hledání básnických figur. Co takhle s dětmi vyzkoušet asociační rozbor? Možná budete mile překvapeni, co všechno se při něm dozvíte.


Procvičujeme infinitiv: Co všechno musí udělat jaro

Tip na zajímavou aktivitu, ve které si můžete hravou formou procvičit s dětmi infinitiv.


Vzory podstatných jmen: Hra Černý Petr s olympijskou tematikou

Pokud jste s dětmi propadli olympijské horečce a probíráte zrovna vzory podstatných jmen (nebo si je prostě chcete jen zopakovat), máme tu pro Vás skvělou aktivitu k vytisknutí. A navíc zcela zdarma.


Jak na slova mnohoznačná

Dnes se podíváme na to, jakými zajímavými aktivitami můžeme dětem přiblížit mnohoznačná slova. Budeme poslouchat písničku, pracovat ve skupinách i tvořit.


Jak procvičovat slovesný způsob

Dvě jednoduché a nenáročné aktivity, na kterých můžete dětem názorně vysvětlit rozkazovací a podmiňovací způsob.


Aktivita na procvičení podstatných jmen: Město, jméno...

Jednoduchá a na přípravu nenáročná aktivita vhodná k procvičování podstatných jmen.


Aktivity k výuce pádů a pádových otázek

Tentokrát pro Vás máme několik zajímavých aktivit na procvičování pádů a pádových otázek. Navíc si můžete z našich stránek zdarma stáhnout ilustrovaný přehled pádů na Vaši nástěnku do třídy.


Jak procvičovat přídavná jména

Připravili jsme pro Vás několik tipů, jak s dětmi procvičovat rozpoznávání přídavných jmen. Všechny aktivity navíc pomáhají rozvíjet slovní zásobu a napomáhají lepšímu vyjadřování.