Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Pro rodiče a učitele

10 tipů, jak zapojit svět Harryho Pottera do výuky češtiny

Připravila jsem si pro Vás deset nápadů, jak do výuky českého jazyka zapojit svět z knížek o Harry Potterovi. Všechny náměty můžete využít kdykoliv běheme školního roku a potěšit tak milovníky tohoto kouzelnického světa. Po všech aktivitách můžete ale klidně sáhnout i ve třídě, kde žádné nadšené fanoušky Harryho nemáte. Většina z nich nevyžaduje žádné hlubší znalosti tohoto díla. Pokud vychází úkol z konkrétní pasáže knihy, najdete u něj stručné uvedení do situace.


Aktivity s knihami pro děti, které ještě samy nečtou

To že Vaše dítě ještě neumí číst samo, neznamená, že knihu ihned po přečtení musíte uklidit zpátky do knihovny. I s nečtenáři si můžete o knížkách povídat a rozvíjet tak u nich mnoho užitečných dovedností a návyků. Kromě porozumění textu můžete pilovat také kritické myšlení, sociální vcítění i vyjadřovací schopnosti. A to rozhodně není všechno! V tomto článku Vám nabízíme několik základních aktivit, kterými si můžete četbu knihy s malými dětmi trochu zpestřit.


Práce s textem: Velikonoce včera a dnes (metoda ANO - NE)

Využijte Velikonoce k tomu, abyste s žáky procvičili porozumění textu. Nabízíme pracovní list zdarma k vytisknutí.


(PŘED)Čtenářská dílna: Kostík hledá přátele

Přinášíme několik tipů na aktivity, které lze při čtení knížky dělat s dětmi, které ještě neumějí samy číst ani psát. Jako inspiraci si vezmeme knížku Kostík hledá přátele.


Jak procvičovat slabikotvorné R a L

V tomto článku Vám nabízíme několik nápadů na aktivity, které pomohou žákům lépe pochopit, kdy jsou ve slově hlásky R a L slabikotvorné. Navíc si díky nim také procvičí kreativitu, fantazii a pomohou jim si rozšířit slovní zásobu.


Adventní kalendář z češtiny 2018

I letos jsme pro vás připravili adventní kalendář nabitý zajímavými úkoly inspirovanými zimou a Vánocemi. Proč nespojit výuku češtiny s volným psaním, kritickým myšlením či volnou tvorbou?


Měkké a tvrdé souhlásky (knížečky k vytisknutí)

Učíte se s dětmi měkké a tvrdé souhlásky? Vytiskněte jim zdarma naše harmonikové knížečky pro lepší učení.


Tvoříme vlastní básničky: Věci kolem nás

Poezii můžeme s žáky nejen číst, ale také tvořit. Tato aktivita navíc dětem ukáže, že poezii nemusíme brát vždy vážně a že i v básničkách můžeme uplatnit smysl pro humor. Navíc pomůže zbořit často zažitý mýtus, že poezie se věnuje pouze lásce, přírodě a zvířátkům.


Letní úkolník z češtiny

Hledáte inspiraci na aktivity, které byste mohli s dětmi dělat v období těsně před prázdninami nebo na začátku nového školního roku? Nechte se inspirovat Letním úkolníkem z češtiny, který si můžete u nás zcela zdarma stáhnout.


Aktivita do hodiny: Hra o větné členy

Hledáte zajímavou aktivitu na procvičení větných členů? Zkuste naši karetní hru, při které mohou děti zapojit i svou fantazii.


Čtenářská dílna: Robert Fulghum - Schovávaná

Hledáte námět na práci s textem v rámci čtenářské dílny (nebo klidně i mimo ni)? Zkuste si s dětmi povídat o schovávané a pocitech, které nás vedou k tomu, že se chceme schovat. A je vůbec v dnešním světě možné ukrýt se?


Aktivity k výuce pádů a pádových otázek (Písničky a básničky)

Písničky a básničky často mohou dětem pomoci s lepším zapamatováním toho, co se právě učí. Zkuste ve výuce sáhnout po ověřených textech, které jim zpříjemní učení pádů a pádových otázek.


Asociační rozbor básně

Rozbor básničky nemusí vždy být jen o určování druhu rýmu a hledání básnických figur. Co takhle s dětmi vyzkoušet asociační rozbor? Možná budete mile překvapeni, co všechno se při něm dozvíte.


Procvičujeme infinitiv: Co všechno musí udělat jaro

Tip na zajímavou aktivitu, ve které si můžete hravou formou procvičit s dětmi infinitiv.


Vzory podstatných jmen: Hra Černý Petr s olympijskou tematikou

Pokud jste s dětmi propadli olympijské horečce a probíráte zrovna vzory podstatných jmen (nebo si je prostě chcete jen zopakovat), máme tu pro Vás skvělou aktivitu k vytisknutí. A navíc zcela zdarma.