Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Podstatná jména

Chybami se člověk učí: Pane poradce!

V dnešním díle seriálu Chybami se člověk učí se zaměříme na správné skloňování slov soudce, poradce, vůdce apod.


Chybami se člověk učí: z vejce

Na internetu se často řeší dilema, zda vzniklo dříve vejce, nebo slepice. Náš článek Vám na tuto otázku odpověď sice nepřinese, ale zato Vám prozradí, jak správně toto podstatné jméno skloňovat. Vylíhne se slepice z vejce, nebo z vejcete?


Psaní i/y v podstatných jménech ženského rodu (pomůcka)

V tomto článku si představíme jednoduchou pomůcku pro správné psaní i/y v podstatných jménech ženského rodu


Skloňování podstatných jmen - bez bojišť

Slovo bojiště sice skloňujeme podle vzoru moře, ale přesto má v 2. pádu množného čísla tvar bez bojišť (a ne bez bojiští jako bez moří). Proč tomu tak je, se dozvíte v našem článku.


5 slov, která mají jiný rod pro jednotné a množné číslo

Čeština má mnoho záludností a různých ALE a KDYŽ. Už jsme si zvykli, že každé pravidlo má svou výjimku a mnohdy narazíme i na výjimku z výjimky. Troufám si ale tvrdit, že zrovna rod podstatných jmen považuje velká část z Vás za poměrně bezpečné místo, na kterém se žádných ALE bát nemusíme. Prostě si ukážeme na slovo pomocí zájmenem ten, ta, to a hned víme, jakého rodu slovo je. Jenže i rod podstatných jmen má své záludnosti. Věděli jste, že v češtině existuje 5 slov, která mají jiný rod v jednotném a množném čísle?


Rod a vzor podstatných jmen záda, játra a ústa

Co mají společného všechna tři slova v nadpisu? Všechna jsou částmi lidského těla a často chybujeme při určování jejich rodu a vzoru.


Chybami se člověk učí: ke sluchátkům

Firmy často investují do své propagace velké peníze. Možná je škoda, že kromě grafika mnohdy nepřizvou k tvorbě reklamy také korektora. A neomlouvá je ani mimozemský původ.


Jak skloňovat jméno René

V tomto článku se dozvíte, jak se správně skloňuje mužské jméno René.


Jak skloňovat podstatné jméno peníze

Věděli jste, že čeština má slovo peníz a peníze? A že každé znamená úplně něco jiného? O významu těchto slov a jejich skloňování si můžete přečíst v dnešním článku.


Chybami se člověk učí: nezapomínejte na střední rod

Chybovat je lidské, ale na druhou stranu proč chybovat tam, kde už chyboval někdo jiný. Naše „chybové články“ se snaží upozornit na chyby, kterých se běžní uživatelé češtiny často dopuštějí. V tomto článku se zamýšlíme nad středním rodem.


Chybami se člověk učí: S kalhotami

Víte, podle jakého vzoru se správně skloňuje slovo kalhoty? Nechybujte a nechoďte už v kalhotech, ale v kalhotách.


Jak skloňovat podstatné jméno směs

Příprava směsi, nebo směsy? Víte, podle jakého vzoru se skloňuje podstatné jméno směs? Na obě otázky si odpovíme v tomto článku.


Ledoborce, slanečci a další

Také se Vám někdy stává, že přemýšlíte nad tím, jestli napsat ledoborce pluly nebo ledoborci pluli? Nebo dokonce přemýšlíte ještě nad nějakou další třetí variantou? Pokud ano, tak je tento článek určen právě Vám. (přepracovaný a doplněný článek z roku 2008)


Skloňování slov paní, pokojská, průvodčí, hajný apod.

Na internetu se často objevují dotazy, jak správně skloňovat podstatná jména jako paní, pokojská, průvodčí nebo hajný. Podle jakého vzoru máme tato slova skloňovat, si vysvětlíme v tomto článku.


Není veterán jako veterán aneb Jak ovlivní životnost význam

Některá slova mohou mít různé významy, to jistě víte. Ale o tom, že tento význam může ovlivnit i gramatickou kategorii, jste možná ještě neslyšeli.