Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Rod podstatných jmen

Rod podstatných jmen: Koala

Někdy nás správný rod některých podstatných jmen umí pěkně překvapit. Víte, jak správně skloňovat slovo koala?


Rod podstatných jmen: Sčítanec, dělitel a další

Víte, jak je to s gramatickou životností pojmů jako sčítanec, dělitel nebo menšenec? Umíte tato slova správně skloňovat? Pokud si chcete být jistí, máme pro vás článek.


Test: Rod podstatných jmen 6

V pořadí už šestý test věnovaný rodu podstatných jmen.


Rod podstatných jmen

Jednu ze základních kategorií podstatných jmen tvoří právě jeho rod. V dnešním článku si názorně ukážeme, jak takový rod podstatných jmen vlastně určovat.


5 slov, která mají jiný rod pro jednotné a množné číslo

Čeština má mnoho záludností a různých ALE a KDYŽ. Už jsme si zvykli, že každé pravidlo má svou výjimku a mnohdy narazíme i na výjimku z výjimky. Troufám si ale tvrdit, že zrovna rod podstatných jmen považuje velká část z Vás za poměrně bezpečné místo, na kterém se žádných ALE bát nemusíme. Prostě si ukážeme na slovo pomocí zájmenem ten, ta, to a hned víme, jakého rodu slovo je. Jenže i rod podstatných jmen má své záludnosti. Věděli jste, že v češtině existuje 5 slov, která mají jiný rod v jednotném a množném čísle?


Chybami se člověk učí: nezapomínejte na střední rod

Chybovat je lidské, ale na druhou stranu proč chybovat tam, kde už chyboval někdo jiný. Naše „chybové články“ se snaží upozornit na chyby, kterých se běžní uživatelé češtiny často dopuštějí. V tomto článku se zamýšlíme nad středním rodem.