Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Podstatná jména

Jak je to s životností slova drak

V novém článku se podíváme na to, jak je to s životností podstatného jména drak.


Rod podstatných jmen: Sčítanec, dělitel a další

Víte, jak je to s gramatickou životností pojmů jako sčítanec, dělitel nebo menšenec? Umíte tato slova správně skloňovat? Pokud si chcete být jistí, máme pro vás článek.


Podstatná jména: Určování vzoru

V tomto článku se podíváme na to, jaké vzory podstatných jmen v češtině máme a podle čeho takový vzor správně určit.


Uši a ucha (správné skloňování slova ucho)

Víte, proč nemůže mít taška uši k přenášení? A proč skloňujeme slovo ucho pokaždé jinak? Odpovědi (nejen) na tyto otázky nabízí náš článek.


Kuře s hranolky, nebo s hranolkami?

Objednáváte si v restauraci kuře s hranolky nebo s hranolkami? Možná budete překvapeni, která z těchto možností je správně.


Test: Rod podstatných jmen 6

V pořadí už šestý test věnovaný rodu podstatných jmen.


Skloňování podstatných jmen album, centrum, datum apod.

Náš článek Vám poradí, jak správně skloňovat slova končící na -um.


Pomnožná podstatná jména

V tomto článku se společně podíváme na to, co jsou to pomnožná podstatná jména. Vysvětlíme si, jak je poznáme a jak správně postupovat při určování jejich kategorií.


Vzory podstatných jmen pro mužský rod (přehled)

Víte, jaké vzory patří k mužskému rodu? Pokud si je nemůžete stále zapamatovat, možná Vám pomůže naše přehledná infografika. Každý vzor má u sebe pro lepší zapamatování obrázek a celý přehled si můžete klidně vytisknout a někam pověsit, abyste ho měli neustále na očích.


Rod podstatných jmen

Jednu ze základních kategorií podstatných jmen tvoří právě jeho rod. V dnešním článku si názorně ukážeme, jak takový rod podstatných jmen vlastně určovat.


Vzory podstatných jmen pro střední rod (přehled)

Víte, jaké vzory patří ke střednímu rodu? Pokud si je nemůžete stále zapamatovat, možná Vám pomůže naše přehledná infografika. Každý vzor má u sebe pro lepší zapamatování obrázek a celý přehled si můžete klidně vytisknout a někam pověsit, abyste ho měli neustále na očích.


Vzory podstatných jmen pro ženský rod (přehled)

Víte, jaké vzory patří k ženskému rodu? Pokud si je nemůžete stále zapamatovat, možná Vám pomůže naše přehledná infografika. Každý vzor má u sebe pro lepší zapamatování obrázek a celý přehled si můžete klidně vytisknout a někam pověsit.


Nejčastější chyby ve skloňování podstatných jmen: Oslovování jiným než 5. pádem

Jednou z častých chyb, kterých se ve skloňování podstatných jmen dopouštíme, je oslovování 1. pádem místo 5. pádu. Opravdu je tak důležité správně oslovovat? Odpověď nabízíme v našem článku.


Nejčastější chyby ve skloňování podstatných jmen: Koncovka -ama

Správné skloňování podstatných jmen je pro mnohé uživatele českého jazyka opravdu tvrdým oříškem. Určit správný vzor, zapamatovat si koncovku odpovídající danému pádu, pamatovat na výjimky – to všechno musí člověk znát, aby mohl říct, že umí správně skloňovat. Nebo mít opravdu vypilovaný jazykový cit, což bohužel mnoho z nás nemá. V našem novém seriálu se proto postupně podíváme na nejčastější chyby ve skloňování podstatných jmen.


Chybami se člověk učí: Pane poradce!

V dnešním díle seriálu Chybami se člověk učí se zaměříme na správné skloňování slov soudce, poradce, vůdce apod.