Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Koncovky -ovi a -ovy

Komentáře k článku: Koncovky -ovi a -ovy

Jana Skřivánková:

Re:

Dobrý den,
ve spojení s příjmením používáme u jména krátký tvar, tedy Martinu Sobotkovi. Pokud by jméno Martin stálo samostatně, použijeme tvar delší (Martinovi).


Defaultní ikona uživatele
Neregistravaný uživatel:

ježkovy (i) oči

Můžete mi prosím říci, jaké pravidlo bych měla použít v případě " ježkovy (i) oči" a jak je to gramaticky správně?


Jana Skřivánková:

Re: ježkovy (i) oči

Dobrý den,
záleží na kontextu, pokud třeba říkáme, že vypíchneme ježkovi oči, píšeme měkké I (3. pád jednotného čísla podle vzoru pán – pánovi). Pokud myslíte přísloví, které má vyjádřit naše překvapení, píšeme ježkovy s tvrdým Y (přivlastňujeme oči, které jsou rodu ženského, proto tvrdé Y).


Defaultní ikona uživatele
Neregistravaný uživatel:

dekuji


Defaultní ikona uživatele
jendavenda:

Příjmení.....

Mám dotaz,
Věta Holky Novákov(i/y) vyhrály.

V tomto případě nevím, čím se mám řídit. Děkuji za radu. Podle mého úsudku -ty holky, tak v Novácích bych psal také tvrdé, děkuji předem za radu…


Jana Skřivánková:

Re: Příjmení.....

Dobrý den,
máte pravdu, v tomto spojení se píše tvrdá koncovka -ovy, protože se jedná o ženský rod, napovědět nám může i koncovka přísudku.


kollin:

Prosím o odpověď na tento dotaz. Klient se se mnou v kanceláři dohadoval, že Poukaz pro manžele Novákovy musí být s tvrdým „y“. Nevím a váhám, nikdy jsem to neviděl…Poukaz dostal s textem " poukaz pro manžele Novákovi " … 


Jana Skřivánková:

Dobrý den, správně má být opravdu pro manžele Novákovy, jedná se totiž o 4. pád a v tom píšeme tvrdé Y i u mužského životného rodu.


Defaultní ikona uživatele
kakaliu:

čaute holki soda jak se mate vimoje kuřatka kolik vam je mě je 150 let


Defaultní ikona uživatele
Neregistravaný uživatel:

hjdh jhrjhrn jdsm m ,skf,my xuzush jnd mksnjjas ymsajeqylshjsnx VIVICHCANEMUJA hjdnmhfdncxsh­dnncbndhewjncvnyn­nrgehrbfbxbvdxbnb­xbxbdxddjednhcfhjfchmjn­gfjtgjjgtrygf­.kjnklhkfdjfm­.,lds"kllljfhfi­črfkdmweůlksd­.,x§wůq.saxek­dsmxcfkjdmcjfcmjsmxkdx,l­s,xyikjfdmcjn SMRDI JOU VAM NOHI A CELI TĚLO DFMHCM,NFCNBH­CBMFCZHGBFCHBDHB


Defaultní ikona uživatele
šaškárek:

Několikrát jsem viděla v textu např. – děkuji panovi Milanovi. Je to hrozné, ale podle vzoru pán – pán, pána, pánovi, pána atd., to vypadá, že to tak má být. Jak si odůvodním „panu Milanovi“ prosím? Děkuji


Milan1236000:

Dobrý den,

skloňování podle vzoru pán je v pořádku, ale i tady je pár pravidel „kdy co použít“.

Vzor pán

  • -ovi ► u obecných a vlastních jmen: jdi k doktorovi, dej to Milanovi
  • -u ► u jmen stojících před osobními jmény: panu Milanovi
  • několikaslovný výraz: -ovi ► u posledního členu: Karlu Hynku Mácho­vi

Vzor muž, soudce

  • -i ► u obecných jmen: zavolej bratranci
  • -ovi ► u rodných jmen: přijď k Tomášovi
  • několikaslovný výraz: -ovi ► u posledního členu: nevěř Miloši Soukupo­vi

Vzor předseda

  • vždy! -ovi ► napsal hokejistovi
  • několikaslovný výraz: předsedovi Novákovi
Perlička
Krásné prázdniny přejeme našemu hodnému tříd­nímu učiteli On­dřeji Tučkovi.

Defaultní ikona uživatele
Kerimul:

Dobrý den, jak se prosím píše na zvonku:

Petr a Petra Novákovi Pavla a Petra Novákovy

Je to tak správně? Děkuji za odpověď

 

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek MojeČeština.cz za ně nenese zodpovědnost. Odesláním příspěvku souhlasíte s Pravidly diskuze.