Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Koncovky -ovi a -ovy

Komentáře k článku: Koncovky -ovi a -ovy

Jana Skřivánková:

Re:

Dobrý den,
pokud by to bylo ve 4. pádě, tak je správná koncovka -ovy, tedy například viděl jsem Petra a Janu Novákovy.


Defaultní ikona uživatele
Lucie:

Dobrý den.
Prosím Vás píše se správně – chtěla bych poděkovat panu Milanovi Slámovi nebo panu Milanu Slámovi? Děkuji moc.


Jana Skřivánková:

Re:

Dobrý den,
správně je panu Milanu Slámovi. Pokud je za jménem ještě příjmení, používáme u jména zkrácený tvar.


Defaultní ikona uživatele
Lucie:

Re: Re:

Děkuji Vám moc.


Defaultní ikona uživatele
Lukas:

Oříšek

Prosim, jsou tyto věty správně?

Toto jsou otcovi psi.
Toto jsou otcovy vycpaní psy.
Viděl jsem otcovy psy utíkat po strání.


Jana Skřivánková:

Re: Oříšek

Ve druhé větě bude také měkká koncovka -ovi, psi jsou sice vycpaní, ale gramaticky jsou stále životného rodu.


Defaultní ikona uživatele
mirka:

Prosím, chtěla bych poradit: „Vzpomínáme na manžele Molnárovy nebo Molnárovi“ ?
Nejsem si jistá správným tvarem, předem děkuji za odpověď


Defaultní ikona uživatele
vojta:

a co děti ?

Jak se zdůvodní množné číslo otcovi / Čápovi děti ? všude se píše pouze o mužském/ženském rodu. Děkuji za pomoc.


Jana Skřivánková:

Re:

Dobrý den,
správně je na manžele Molnárovy, jedná se totiž o 4. pád. Více viz článek.


Jana Skřivánková:

Re: a co děti ?

Dobrý den,
podstatné jméno dítě je sice rodu středního, v množném čísle (děti) je však rodu ženského, proto bude správně koncovka -ovy, tedy otcovy děti.
V souvislosti s koncovkou ovi/ovy se píše opravdu pouze o rodu mužském a ženském, střední rod má totiž koncovku -ova, například dědečkova prasata.


Defaultní ikona uživatele
Anonym:

Děkuju pomohlo mi to :-D


Defaultní ikona uživatele
Tomas:

Adresa

Dobrý den,
prosím o zdůvodnění.
„K rukám paní Dobroslavy“
Jedná se si ce o 3. pád, ale také se jedná o ženu, je tedy tvrdé Y správně? Nebo je vysvětlení jiné?
Děkuji
Tomáš


Jana Skřivánková:

Re: Adresa

Dobrý den,
vlastní jméno Dobroslava skloňujeme podle vzoru žena, proto zde bude tvrdé Y (Dobroslavy jako ženy).


Defaultní ikona uživatele
maxipes:

Diky…

Kazdopadne diky, teto strance zase mohu neco napsat spravne. Stejne jsem vsak nazoru, ze veskere i a y bychom meli zrusit, stejne jako ostatni nesmyslne vychytavky. Pak zjistime kolik zbytecneho casu, straveneho nad temito nesmysly (ano, tim myslim i hacky a carky), jsme mohli vyuzit pro klid duse nebo skutecnou praci. Hezky den, preji vsem…


Defaultní ikona uživatele
etna:

Dobrý den,
prosím – je správně „MartinOVI nebo MartinU Sobotkovi“?
Děkuji

 

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek MojeČeština.cz za ně nenese zodpovědnost. Odesláním příspěvku souhlasíte s Pravidly diskuze.