Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Koncovky -ovi a -ovy

Komentáře k článku: Koncovky -ovi a -ovy

Defaultní ikona uživatele
kolie:

co střední rod?

Dobrý den,
děkuji za vaši ochotu a výbornou stránku, jako matka dvojčat v 7.třídě mi moc pomáhá. Prosím o vysvětlení – co OTCOVY /I děti? Já bych psala Y (matčiny děti), manžel I podle životnosti. Děkuji,Jana Zemanová


Jana Skřivánková:

Re: co střední rod?

Dobrý den,
koncovka přivlastňovacího přídavného jména se vždy řídí rodem jména, které přivlastňujeme. V tomto případě je trošku zrádné to, že podstatné jméno dítě je v jednotném čísle rodu středního (například otcovo dítě), ale v množném čísle je v rodu ženském (tedy otcovy děti). Od rodu se odvozuje i další pravopis, například řekneme Dítě plakalo, ale děti plakaly (ne plakala).
Gramatická životnost se rozlišuje pouze u rodu mužského, u rodu středního tomu tak není. Proto v koncovce měkké I být rozhodně nemůže. Nerozhoduje ani rod (případně životnost) přivlastňujícího přídavného jména. Je jedno, zda přisuzujeme děti otci či matce, vždy budeme psát tvrdou koncovku (matčiny děti, otcovy děti).


Defaultní ikona uživatele
foxik:

Dobrý den,tato stránka mi opravdu hodně pomáhá.Je to asi nejlepší stránka ,kterou jsem kdy našla.Moc Vám za to děkuji. :)


Defaultní ikona uživatele
Jakub:

velmi inteligentní výklad

Díky za velmi přehledný a inteligentní výklad. Lidé vašich schopností by měli pracovat na koncepci učebnic. Budete výborná pedagožka. Díky. Jakub Bláha


Jana Skřivánková:

Re: velmi inteligentní výklad

Dobrý den,
mockrát děkuji za tak milá slova, jsem opravdu ráda, že se Vám článek tak líbí.


Defaultní ikona uživatele
Ševča:

FAKT dobrý

čao chtěl jsem jen říct že mi ten článek strašně moc pomohl a teď už s těmi koncovkami nemám problém :-) :-)
díky moc
za pomoc

s pozdravem
Ševča


Defaultní ikona uživatele
smíšek:

super strámka dá se tady všechno naučit :-D :-D


Defaultní ikona uživatele
ivuš:

uuuf pěkně ste mi pomohli dik


Defaultní ikona uživatele
Prasatk(Oo):

Děkujiii :)

Děkuji moooc :) Zítra píšeme písemku a já mám v tom „okno“ , ale díky vám už to umím, tak moooc děkuji :) Pomohlo mi to :)


Defaultní ikona uživatele
andrea:

Super stránky. :-D


Defaultní ikona uživatele
DMC:

Děkuji…

Moc a moc Vám děkuji slečno Jano, pro nás negramotné je to velice cenné čtivo… :-D


Defaultní ikona uživatele
Jaromir:

Dekuji

Gratuluji uzitecne stranky!Napsal jsem do emailu jedne slecne…„partnerovi slouceniny“,ale nejak mi ta koncovka stale vrtala hlavou a diky temto strankam jsem zjistil,ze jsou to ty slouceniny,tedy jsem spravne mel napsat „partnerovy slouceniny“jak proste,kdyz se vi jak na to :-)


Defaultní ikona uživatele
Neregistravaný uživatel:

..moc pekne udelane stranky! A kdyby tu byl i odkaz na facebook, byl by velmi prinosny!


Defaultní ikona uživatele
dejv:

DIKY xD

moc dekuju tohle vysvětlení mi moc pomohlo děkuju =)


Defaultní ikona uživatele
Hanka:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak by se napsalo: Petr a Jana Novákov_, pokud by to bylo ve 4. pádě? Děkuji za odpověď

 

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek MojeČeština.cz za ně nenese zodpovědnost. Odesláním příspěvku souhlasíte s Pravidly diskuze.