Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Rozbor textu - pomůcka

Vydáno dne 03.10.2010 od Jana Skřivánková

Stručný přehled věcí, na které bychom neměli při rozboru textu zapomenout.

V tomto článku si můžete prostudovat a především vytisknout a založit pro další potřebu stručné přehledy věcí, na které bychom neměli při rozboru textu zapomenout. Můžete je použít pro rychlé zopakování před testem z rozboru textu, kontrolu při vypracovávání domácího úkolu nebo třeba vždy, kdy si budete potřebovat připomenout, co vše lze do rozboru textu zařadit. Pomůcky jsou rozděleny do 4 hlavních oblastí (jazyk, kompozice, téma a obecné rady k rozboru), u každé části naleznete prvky, kterými se můžete zabývat a příklady jejich variant (například prvek vrstva češtiny a možnosti spisovná čeština, nespisovná čeština, obecná čeština). Přehled neobsahuje všechny možné varianty, pouze jejich příklady (všechny možnosti by se do tabulky a přehledu nepodařilo vtěsnat). Pokud chcete (nebo potřebujete) o rozboru textu vědět více, můžete si přečíst náš článek Rozbor textu, který, kromě návodu, obsahuje také mnoho příkladů.

V tomto článku naleznete celkem 2 přehledy uložení ve formátu PDF, pro jejich otevření na Vašem počítači a jejich následné vytištění stačí kliknout na jejich náhledy. Přehledy obsahují naprosto stejné informace, liší se však ve své podobě. Jedná se o tabulku a strukturované výpisky. Snad se Vám alespoň jeden z nabízených formátů zalíbí a stane se pro Vás užitečnou pomůckou.

rozbor textu - přehled rozboru textu - tabulka


Čeština s maňásky

Zábavná aplikace na výuku vyjmenovaných slov, určování pádu, psaní ú/ů a i/y po měkkých a tvrdých souhláskách. Obsahuje celkem 8 756 testových otázek s vysvětlením správné odpovědi, 8 výukových her a vysvětlení potřebné teorie.

Vyzkoušet zdarma Češtinu s maňásky

Verze pro tisk

Články ze stejné rubriky: