Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Tipy a triky

Rozbor textu

Tento článek nabízí několik rad, jak postupovat při rozboru textu. Nabízí přehled základních prvků, na které bychom se při svém rozboru měli zaměřit. Upozorňuje na hlavní úskalí a pomáhá je řešit.


Tipy na dárky pro nadšence do češtiny pro rok 2018

Hledáte tip na dárky pro nadšence do češtiny, milovníka knih nebo zkrátka chcete udělat radost něčím hezkým sami sobě? Pak pro vás máme několik tipů na zajímavé dárky.


Tipy na dárky pro nadšence do češtiny

Pomalu se blíží Vánoce a mnozí z Vás si možná lámou hlavu, čím udělat radost nějakému milovníkovi češtiny ze svého okolí. Připravili jsme proto pro Vás několik tipů na knihy, hry a programy, které jsou zaměřeny na výuku češtiny. Možná v něm najdete inspiraci i pro sebe, až budete psát pomyslný dopis Ježíškovi.


Pomůcka: Na co si dát pozor při psaní věty

Také dělá Vašim dětem / žákům problémy zapamatovat si, že na začátku věty je velké písmeno a na konci tečka, otazník nebo vykřičník? Pak pro vás máme řešení v podobě praktické záložky na připomenutí.


Jak správně napsat vánoční přání

Tento článek Vás bezpečně provede všemi úskalími při psaní vánočního přání. Kdy napsat velké písmeno, jak se správně skloňují Vánoce? Tyto otázky Vás už nebudou trápit.


Vem Aloise na kolo nebo Boženu do metra aneb Povinná četba v mp3

Vybraná díla povinné četby můžete vstřebávat ušima cestou do školy nebo i do práce, během uklízení a nebo kdykoliv jindy, kdy potřebujete znát knihu, ale neradi čtete.


Online texty na internetu

Občas se stane, že si chceme nebo potřebujeme půjčit v knihovně nějakou knihu, ale ta bohužel není k dispozici nebo ji v příslušné knihovně vůbec nemají. Tento článek obsahuje několik odkazů na weby, které by Vám mohly v podobné situaci pomoci. Aktualizováno.


Rozbor textu - pomůcka

Stručný přehled věcí, na které bychom neměli při rozboru textu zapomenout.


Dílo Karla Čapka online

Odkaz na internetovou stránku, na které najdete online všechny texty od Karla Čapka.


Mnemotechnické pomůcky

Nevíte si rady s nějakou záludností v české mluvnici? Nemůžete si zapamatovat, jak se píše nějaké slovo? V tomto článku si povíme několik informací o mnemotechnických pomůckách, která Vám mohou s tímto problémem pomoci.


Internetová jazyková příručka

Tento týden byla oficiálně spuštěna nová jazyková příručka Ustavu pro jazyk český. Příručka je bohatým zdrojem informací o pravidlech české mluvnice a navíc je její součástí také slovník, který Vám rozhodně usnadní psaní problematických slov.


Slovník české literatury po roce 1945

Potřebujete si zjistit informace o českém spisovateli z 2. poloviny 20. století a nemáte zrovna čas nebo chuť jít do knihovny? Pak je pro Vás tato stránka tím nejlepším řešením.