Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Viz, nebo viz.?

Vydáno dne 13.08.2018 od Jana Skřivánková

Patří za slovo viz tečka, nebo ne? V dnešním krátkém článku se dozvíte, jak toto poměrně problematické slovo psát správně.

Mnoho lidí má slovo viz zafixované jako zkratku (nejspíše kvůli jeho délce), a proto ho píší často s tečkou. Viz však zkratkou není, jedná se o rozkazovací způsob slovesa vidět.

Viz ten krásný dům u řeky.
Viz, jak ladně se tanečnice pohybuje.

Tvar viz ale v běžném hovoru příliš nepoužíváme, proto si mnozí z nás neuvědomují, že se jedná v podstatě o příkaz, který nás k něčemu nabádá. Je to podobné jako kdybychom místo viz napsali: podívej se na tu a tu stranu, podívej se na mé předešlé komentáře apod. Pokud tedy potřebujeme při psaní odkázat na nějaký jiný text, použijeme tvar viz bez tečky.

Bližší informace viz strana 57.
Více informací viz další kapitolu.
Podrobnosti o hře viz program divadla.
Zdůvodnění žádosti viz příloha dopisu.

A jak je to s pádem slova, které stojí za tvarem viz? Píšeme ho buď v 1. nebo ve 4. pádu. Správně je tedy viz strana 20 i viz stranu 20, viz další kapitolaviz další kapitolu.


Čeština s maňásky

Zábavná aplikace na výuku vyjmenovaných slov, určování pádu, psaní ú/ů a i/y po měkkých a tvrdých souhláskách. Obsahuje celkem 8 756 testových otázek s vysvětlením správné odpovědi, 8 výukových her a vysvětlení potřebné teorie.

Vyzkoušet zdarma Češtinu s maňásky

Verze pro tisk

Články ze stejné rubriky: