Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Pošli mi to, nebo pošly mi to

Vydáno dne 03.12.2014 od Jana Skřivánková

V dnešním článku se podíváme na to, jaké i/y se píše v rozkazovacím způsobu sloves.

U psaní sloves se často zaměřujeme nejvíce na psaní správné koncovky v minulém čase, psaní tvarů pro rozkazovací způsob nebo třeba přítomný čas už tolik času nevěnujeme. Možná i kvůli tomu dochází ve psaní těchto tvarů často k chybám, přestože jsou pravidla pro psaní jejich koncovek o dost jednodušší. Podívejme se proto spolu na to, jak správně máme psát rozkazovací způsob sloves. Zajímat nás bude především psaní i/y v těchto tvarech.

Pošly, nebo pošli dopisy?

Na rozdíl od příčestí minulého nemusíme o rozkazovacího způsobu odlišovat, jakého rodu je podmět věty. pokud totiž rozkazovací způsob obsahuje koncovku -i, jedná se vždy o měkké I, a to bez ohledu na rod osoby, které se rozkaz týká.

Babičko, pošli mi pohled.
Vezmi si ještě kousek bábovky.
Až skončíš v práci, ozvi se mi.
Až uvidíš světlici, vyšli posily.
Zašli mi potřebné údaje.

U rozkazovacího způsobu se rozhodně neřídí psaní i/y na konci tvaru rodem osoby, které příkaz dáváme. Pošli s měkkým I napíšeme jak svému tatínkovi, tak kamarádce i dítěti. Toto pravidlo platí i u rozkazů, ve kterých stojí koncovka -i před obojetnou souhláskou.


Čeština s maňásky

Zábavná aplikace na výuku vyjmenovaných slov, určování pádu, psaní ú/ů a i/y po měkkých a tvrdých souhláskách. Obsahuje celkem 8 756 testových otázek s vysvětlením správné odpovědi, 8 výukových her a vysvětlení potřebné teorie.

Vyzkoušet zdarma Češtinu s maňásky

Verze pro tisk

Články ze stejné rubriky: