Tvary sloves

Zdravím!
Mohl by mi, prosím, někdo vysvětlit, jak to má být správně v množném čísle u sloves CVIČIT, STÁT SEDĚT…?
Správně je:
oni cvičí – cvičejí
oni stojí – stojejí
oni sedí – sedějí
Jak poznám, jaký tvar je správný? A co ostatní slovesa?
Například vím, že určitě má být správně u slovesa JÍST:
oni jedí, ne oni jí.
Žádný článek jsem tu o tomhle nenašel.
Dotaz byl přesunut do samostatného vlákna, aby byla odpověď dostupnější i pro ostatní uživatele našich stránek.
Dobrý den,
u sloves (podobně jako třeba u podstatných jmen) časujeme každé slovo podle nějakého vzoru. Tento vzor rozhoduje o podobě všech tvarů daného slovesa a rozhoduje právě o tom, jaký tvar bude v kterém případě správný.
Nejdříve musíme sloveso přiřadit k jedné z pěti tříd. To uděláme podle tvaru 3. osoby jednotného čísla v přítomném čase. Ve vašem příkladu například sloveso cvičit – on cvičí. Podle zakončení na -í zjistíme, že sloveso patří ke 4. třídě. Ta má vzory trpí, prosí a sází.
4 třída je na určení vzoru trochu složitější. Nejdříve rozhoduje tvar minulého času. Úplně jednoduše jde říct, že slovo musí kopírovat svůj vzor, takže když máme tvar cvičil a vybíráme ze vzorů trpěl, prosil a sázel, přiřadíme sloveso cvičit ke vzoru prosil, protože obě obsahují v kmenu minulém příponu -i-: cvičil – prosil.
Vzor prosí má u 3. osoby množného čísla pouze tvar (oni) prosí, proto sloveso cvičit, bude mít také jen „krátký tvar“, který zní (oni) cvičí.
Sloveso sedět patří také do 4. třídy, ale protože má v minulém čase tvar seděl, budeme se rozhodovat mezi vzory trpí a sází (trpěl a sázel). Tady se už rozhodujeme mezi tvary rozkazovacího způsobu : trp a sázej. Podle tvaru seď přiřadíme pak sloveso sedět ke vzoru trpí.
Sloveso stát je tak trošku výjimka, protože v přítomném čase se skloňuje podle vzoru trpí ze 4. třídy, ale v tvary minulého času má podle vzoru dělá pro 5. třídu.
Vzor trpí má ve 3. osobě čísla množného také jen „krátký tvar“, tedy (oni) sedí a stojí.
Jediný vzor, který může mít ve 3. osobě množného čísla i tvar s koncovkou -ejí, je u 4. třídy vzor sázet, u něj lze říci, že (oni) něco sází i sázejí.
Pokud už tyto informace nepotřebujete vědět do školy a jde Vám spíše o praktické použití, doporučuji si vždy dané sloveso vyhledat ve slovníku Ústavu pro jazyk český, ve kterém je vyčasováno a Vám už stačí si jen najít potřebný tvar. Slovník najdete na http://prirucka.ujc.cas.cz/.
Omlouvám se za délku komentáře, více zestručnit mi to už nešlo.

Aha, takhle je to. Krásně vysvětlené. Díky moc.
Na základě tohoto dotazu později vznikl také samostatný článek: Slovesné třídy a vzory.

nazdar(rac)
Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek MojeČeština.cz za ně nenese zodpovědnost. Odesláním příspěvku souhlasíte s Pravidly diskuze.