Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Shoda podmětu s přísudkem

Komentáře k článku: Shoda přísudku s podmětem

Defaultní ikona uživatele
p.n.:

pomoc

potrebujem pomoc táta chce aby sem se ucil cestinu ja ji neumim jano skřivánková můžem mi napsat jak se určuje shoda přísudku s podmětem a tak semv 7 třídě moc prosim o pomoc jano předem díky.
:?:


Defaultní ikona uživatele
p.n.:

pomoc

potrebujem pomoc táta chce aby sem se ucil cestinu ja ji neumim jano skřivánková můžem mi napsat jak se určuje shoda přísudku s podmětem a tak semv 7 třídě moc prosim o pomoc jano předem díky.
:?:


Jana Skřivánková:

Re: pomoc

A četl jsi článek nad touto diskuzí? Je tam poměrně podrobně popsáno, jak při psaní i/y ve shodě podmětu s přísudkem postupovat. Jestli ne, tak si ho zkus přečíst a pokud ti nebude něco jasného, můžeš se na to v diskuzi zeptat a já ti to upřesním a konkrétní problém dovysvětlím. Také zkus naše testy na shodu podmětu s přísudkem, u správné odpovědi je vždy vysvětlení, které ti k lepšímu pochopení také pomůže. Najdeš je v skeci gramatika, podsekce shoda podmětu s přísudkem.


Defaultní ikona uživatele
Franc:

Děkuji

právě jsem hledal shodu přísudku s podmětem a pěkně jsem si jí u vás natrénoval doufám ze zítra dostanu dobrou známku z češtiny


Defaultní ikona uživatele
Rosťa:

Děkuji

Chci Vám jen poděkovat za jednoznačné vysvětlení.Jen škoda že na školách to takto nevysvětlují.Díky


Defaultní ikona uživatele
a.V.:

druhy přísudku

jestli se můžu zeptat na poučku druhy přísudku předem díky


Defaultní ikona uživatele
evenstar:

poradíte?

Ahoj, jaké i/y byste napsali ve větě: Rychlé šípy běželi/y na pomoc… ?
Nejsem si jistá, jestli se řídit neživotností šípů, nebo životností chlapců, kteří si říkají Rychlé šípy…
Děkuji moc za radu


Defaultní ikona uživatele
thomasklv:

thomasklv

:-) hustý moc se mi to tu libí


Defaultní ikona uživatele
Václav:

jeden příklad

Páni lvi, lvi mě poslouchali, jak jsem šel ke lvovi a vyprávěl o lvovi, co viděl lvy se lvy.

moc mě čeština nejde, a tuto větu jsem složil podle příkladu v pravopise. příklad byl na lvovi, jak vidíte. tak teď mi odpovězte, jestli je věta správná nebo ne? děkuji za odpověď.


Jana Skřivánková:

Re: jeden příklad

Dobrý den, ve větě jsem žádné pravopisné chyby neobjevila.


atnarfus:

Jednoduchá pomůcka

Již dávno používám jednoduchou pomůcku ta, ti, ty
Ta města byla …
Ty ženy šly…
Ti muži jeli…
Ty hrady byly …

Je to rychlé a jednoduché.


Defaultní ikona uživatele
002:

Tohle je opravdu velmi užitečná stránka. Děkujem za váš čas 8-)


Defaultní ikona uživatele
abc123:

Příčestí minulé

Dobrý večer, vaše stránka je perfektní. mám také jeden dotaz. Zajímá mě, zda rozumím dobře tomu, že shoda podmětu s přísudkem je vlastně příčestí minulé nebo jsem úplně vedle? Nemohu se dopátrat srozumitelné definice příčestí minulého. Děkuji.


Jana Skřivánková:

Re: Příčestí minulé

Dobrý den,
děkujeme. Chápete to v podstatě správně, minulé příčestí (dnes se používá spíše termín příčestí činné) by se dalo zjednodušeně označit jako tvary slovesa v minulém čase.


luluska:

Dobrý den,
píši malému deníček o tom co jsme dělali a kde jsme byli. Píšu to o mě a o malém synovi, tak nevím jaké i,y mám psát na konci sloves, doufámž že už teď v tom nemám hrudky děkuji

 

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek MojeČeština.cz za ně nenese zodpovědnost. Odesláním příspěvku souhlasíte s Pravidly diskuze.