Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Mnemotechnické pomůcky

Vydáno dne 02.04.2009 od Jana Skřivánková

Nevíte si rady s nějakou záludností v české mluvnici? Nemůžete si zapamatovat, jak se píše nějaké slovo? V tomto článku si povíme několik informací o mnemotechnických pomůckách, která Vám mohou s tímto problémem pomoci.

Co jsou to mnemotechnické pomůcky a jak je používat?

Trocha teorie

Mnemotechnická pomůcka je nějaká slovní nebo grafická konstrukce, která nám pomáhá zapamatovat si pro nás obtížně zapamatovatelné věci. Tato definice zní poměrně složitě, přesto se ale není vůbec čeho lekat. Mnemotechnická pomůcka je vlastně taková pomůcka, která nám slouží pro lepší zapamatování nějaké poučky nebo nějakého pravidla. Pro její vytvoření nejsou stanovena žádná pravidla, fantazii a kreativitě se meze rozhodně nekladou. Kouzlo těchto pomůcek je v tom, že si je člověk většinou vymýšlí sám, tím pádem se mu také lépe zapamatují. Často se může také stát, že naše pomůcka je pro ostatní naprosto nesrozumitelná a nepochopitelná. Proč? Důvod je jednoduchý. Mnemotechnické pomůcky totiž fungují na základě různých asociací a stejné slovo může vyvolat u dvou lidí naprosto odlišné myšlenky.

Jak vypadají?

Mnemotechnické pomůcky mohou mít různou podobu. Některé z nich se Vám pokusím představit:

Básničky a říkadla

Jejich vymyšlení sice zabere delší čas, ale na druhou stranu si je zase velmi dobře zapamatujete právě díky rýmů. Nejznámějšími jsou tyto:

Děti, oči, uši - tvrdé Y jim sluší.

Před že a aby dělají čárku i staré báby. (Autorkou této pomůcky je uživatelka bajgja.)

BeFeLeMe Pes Se VeZe - Pomůcka pro obojetné souhlásky b, f, l, m, p, s, v, z

 

Na základě nějaké podobnosti

Tato pomůcka se často používá u tvarů zájmena já. Mnoho lidí má problémy s tím, kdy napsat mně a kdy zase třeba mě. V tomto případě si stačí jen zapamatovat, že tvary jsou shodné s tvary slovesa ty. Pokaždé když musíte napsat ve větě zájmeno já, nahraďte si ho v duchu tvarem zájmene ty.

tě = mě (krátký tvar s háčkem)

tebe = mne (dlouhý tvar bez háčku)

tobě - mně (dlouhý tvar s háčkem)

Podobný princip se dá použít také u zájmen ji a jí. Zde nahrazujeme zájmeno osobní zájmenem ukazovacím.

Viděl jsem ji. - Viděl jsem tu (ženu). - tu = ji (obě samohlásky jsou krátké)

Chtěl jsem jí ukázat. - Chtěl jsem té (ženě) ukázat. - té = jí (obě samohlásky jsou dlouhé)

Byl jsem s ní. - Byl jsem s tou (ženou) - tou = ní (zde se neřídíme délkou samohlásek, ale dlouhý tvar tou nám říká, že máme napsat dlouhé Í)

 

Krátký příběh, věta

Tato metoda se používá často v případě, kdy si potřebujeme zapamatovat nějakou skupinu slov. Pokud si tato slova spojíme do souvislé věty, která dává nějaký smysl, pamatují se nám mnohem lépe, než kdybychom se je učili jen vyjmenovat za sebou. Např.:

Slova s -vi na začátku: Vidím viset vidličku na větvi, jak se viklá, povídal vítr vínu, když se vinul přes visutý most.

Slova se skupinou mně: Připomněl zapomnětlivému, aby si vzpomněl na domněnku o pomněnce.

Vzory podstatných jmen:

Žena si nesla růži, zpívala si veselou píseň, i přestože byla zmrzlá na kost.

Pán si myslel, že je pravý muž, když postavil hrad, který nedobude žádný stroj

Město stálo blízko moře, jen jedno kuře měli v každém stavení.

Slova se S na začátku: Sděluji Ti, že než se setmělo, všechny zásoby jsem spotřeboval, do druhého dne jsem je strávil a pak nám to shořelo.

Slova se Z na začátku: Náš pan učitel měl zvláštní způsob zkoušení ze zpěvu, kterým zkoumal náš hlas

Slova s VZ na začátku: Vzpomeň si na můj vzkaz! (Autorkou posledních tří pomůcek je uživatelka lensy.)

Vidíte, že věty nemusejí dávat příliš velký smysl, důležité je, aby obsahovaly vše, co si potřebujete zapamatovat a samy byly pro vás dostatečně zapamatovatelné.

Závěr

Mnemotechnické pomůcky jsou opravdu užitečnými pomocníky v učení nejen češtiny. Čím "bláznivější" pomůcka bude, tím lépe se Vám zapamatuje (vím z vlastní zkušenosti :) ). Nemá cenu se vymýšlet s "přesložitou" pomůckou, která je ve výsledku ještě hůře zapamatovatelná než látka, s kterou Vám má pomoci. Pomůcka má být lehko zapamatovatelná a jednoznačná. Myslete na to!

V tomto článku jsem se snažila Vás s těmito pomůckami seznámit a inspirovat Vás k jejich vytváření. Snad Vám některá ze zde napsaných pomůcek bude někdy prospěšná, snad Vás některá inspirovala k vytvoření jiné, stejně důležité, pomůcky. Pokud znáte nějakou hezkou mnemotechnickou pomůcku, která zde není uvedená, budu moc ráda, když se o ní s ostatními návštěvníky webu podělíte.

A ještě jeden dodatek na konec. Na používání mnemotechnickým pomůcek není nic špatného, občas je pro nás prostě složité si něco zapamatovat a to pak není ostuda sáhnout po nějaké té opěrné berličce :)

Další inspiraci pro vytváření mnemotechnických pomůcek najdete ve článku Příspěvky do soutěže o mnemotechnických pomůckách.


Čeština s maňásky

Zábavná aplikace na výuku vyjmenovaných slov, určování pádu, psaní ú/ů a i/y po měkkých a tvrdých souhláskách. Obsahuje celkem 8 756 testových otázek s vysvětlením správné odpovědi, 8 výukových her a vysvětlení potřebné teorie.

Vyzkoušet zdarma Češtinu s maňásky

Verze pro tisk

Články ze stejné rubriky: