Druhy rýmu
Vydáno dne 11.01.2011 od Jana Skřivánková
Článek pojednává o základním rozdělením rýmu.
Při rozboru básně se zaměřujeme, kromě jiných věcí, také na kompozici. Mezi základní prvky kompozice (= to, jak text vypadá) je také druh rýmu, který je v básni použit. V tomto článku se zaměříme na čtyří základní - sdružený, střídavý, obkročný a přerývaný rým.
Co je to vlastně rým (a verš)
Než se pustím do samotného popisu každého druhu, měli bychom si ze všeho nejdříve řící, co to vlastně rým je.
rým = zvuková shoda jedné nebo více slabik na konci veršů
Abychom definici úplně porozuměli, připomeňme si ještě, co je to verš:
verš = základní jednotka poezie, v textu mu většinou odpovídá jeden řádek
Rým je v podstatě tedy určitá shoda mezi konci slov na konci veršů, například:
.... (Karel Jaromír Erben: Kytice) | | E (Vítězlsav Nezval: Abeceda) |
Žákům se někdy pojmy rým a verš pletou. Je dobré si proto zapamatovat, že verš je menší jednotkou než rým,dva verše tvoří většinou jeden rým.
Základní druhy rýmu
Rýmy můžeme dělit několika způsoby, dnes se podíváme na jejich dělení podle toho, jak jsou rýmy rozloženy.
Sdružený rým
Sdružený rým je takový rým, ve kterém se rýmují dva po sobě jdoucí verše. Shoda nastává mezi dvěma sousedícími verši. Tomuto rýmu odpovídá vzorec aabb. Například:
Už to žito na souvrati, (a) (Josef Václav Sládek: Selské písně a české znělky) | Jak jsem, olše, měl vás rád (a) (Antonín Sova: Květy intimních nálad) |
Pomůcka: Někdy může dělat potíže zapamatovat si správný název rýmu k danému vzorci. U tohoto rýmu si můžeme pomoci tím, že rýmující se slova sdružují k sobě, proto sdružený rým.
Střídavý rým
Střídavý rým je takový rým, ve kterém se sudý verš rýmuje se sudým a lichý verš se rýmuje s lichým. Jinak řečeno rým tvoří 1. verš se 3. veršem a 2. verš se 4. veršem. Vzorcem pro tento rým je pak abab. Například:
Zemřela matka a do hrobu dána, (a) (Karel Jaromír Erben: Kytice) | Někdo se bojí vlastní ženy (a) (Jan Burian: Zubař) |
Pomůcka: U střídavého rýmu se střídají verše jednoho rýmu se verši rýmu druhého.
Obkročný rým
Obkročný rým je takový, ve kterém se rýmuje 1. verš se 4. veršem a 2. verš se 3. veršem. Vzorec pro tento rým je abba. Například:
Král Karel s Buškem z Vilhartic (a) (Jan Neruda: Balady a romance) | Té, která byla raněna (a) (Jaroslav Seifert: Píseň o Viktorce) |
Přerývaný rým
Přerývaný rým je takový rým, ve kterém se rýmují pouze sudé verše a liché zůstávají bez rýmu. Jinými slovy v tomto rýmu se rýmují pouze 2. verš se 4. veršem, 1. a 3. verš jsou bez rýmu. Vzorec pro tento rým je abcb. Například:
Beruško, (a) (Jiří Žáček: Říkanka pro berušku) | Jenž čeká, zdali víno jeho (a) (František Gellner: Po nás ať přijde potopa) |
Shrnutí
V tomto článku jsme si představili několi kzákladních pojmů poezie. Seznámili jsme se s pojmy verš a rým, charakterizovali jsme si čtyři základní druhy rýmu - sdružený, střídavý, obkročný a přerývaný. Tyto znalosti se Vám budou hodit nejen při testech z literární teorie, ale využijete je také při rozboru textu. Důležité je si zapomatovat k jednotlivým druhům rýmu jejich vzorec, od něj pak snadno odvodíte také definici jednotlivých rýmů.