Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Měkké a tvrdé souhlásky

Test: Měkké a tvrdé souhlásky 13

Další test zaměřený na psaní i/y po tvrdých a měkkých souhláskách. Tentokrát můžete doplňovat do textu o asistenčních psech.


Test: Měkké a tvrdé souhlásky 12

Procvičte si s námi psaní i/y po měkkých a tvrdých souhláskách. Test navíc obsahuje vysvětlení všech správných odpovědí.


Test: Měkké a tvrdé souhlásky 11

Další cvičení zaměřené na měkké a tvrdé souhlásky, tentokrát doplňujeme do básniček od oblíbeného spisovatele Jiřího Žáčka.


Měkké a tvrdé souhlásky

Podívejme se společně na to, které souhlásky patří mezi měkké a které naopak mezi tvrdé. Náš článek navíc neobsahuje jen strohý seznam hlásek, ale také různé pomůcky pro lepší pochopení a zapamatování.


Test: Měkké a tvrdé souhlásky 10

Procvičte si s námi správné psaní i/y po měkkých a tvrdých souhláskách.


Proč někdy píšeme po tvrdých souhláskách měkké I?

V dnešním článku se podíváme na to, proč v některých slovech píšeme po tvrdých souhláskách měkké I a po měkkých souhláskách naopak tvrdé Y.


6 slov, ve kterých píšeme po tvrdých souhláskách měkké I 2

Podívejme se společně na další šestici slov, ve kterých píšeme po tvrdé souhlásce měkké I. Možná Vás překvapí, kolik z těchto slov běžně používáte.


6 slov, ve kterých píšeme po tvrdých souhláskách měkké I

Už ve druhé třídě se děti učí pravidlo, že po měkké souhlásce píšeme vždy měkké I a po tvrdé souhlásce zase vždy tvrdé Y. Jenže pak v hodině českého jazyka píší diktáty, ve školních jídelnách jedí rizoto a v pohádkách čtou o princích a princeznách. Co s tím? Na to se podíváme v našem článku.


Test: Měkké a tvrdé souhlásky 9

Test na psaní měkkých a tvrdých souhlásek zahalený do podzimního hávu. Co děláte na podzim Vy?


Test: Měkké a tvrdé souhlásky 8

Doplňte správně i/y po měkkých a tvrdých souhláskách. A jak si rádi hrajete vy?


Test: Měkké a tvrdé souhlásky 7

Další test zaměřený na psaní i/y v měkkých a tvrdých souhláskách. Tentokrát se navíc dozvíte, jak tráví takový běžný jarní den zvířátka.


Test: O psech a lidech (měkké a tvrdé souhlásky)

Test, ve kterém si můžete vyzkoušet psaní i/y po měkkých a tvrdých souhláskách. A kromě toho se dozvíte, jak by to mělo fungovat mezi psy a lidmi.


Test: Měkké a tvrdé souhlásky 6

Víte, jak žijí zvířátka v zoologické zahradě? Možná jste netušili, že třeba taková žirafa tráví nejraději čas s tužkou v ruce a luští po večerech tajenky.


Test: Měkké a tvrdé souhlásky 5

Další test na procvičování měkkých a tvrdých souhlásek.


Test: Měkké a tvrdé souhlásky 4

Doplňte do textu o pomatených školních pravidlech správná i/y, í/ý.