Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Slovní druhy

Číslovky určité a neurčité

V tomto článku si vysvětlíme rozdíl mezi číslovkami určitými a neurčitými.


Částice

V tomto článku si povíme, co vyjadřují částice a jak je rozeznáme od ostatních slovních druhů.


Předložky

V tomto krátkém článku si představíme další slovní druh – předložky.


Příslovce

Pokračujeme ve článcích věnovaných jednotlivým slovním druhů. Dnes se zaměříme na příslovce.


Číslovky

V dnešním článku se podíváme podrobně na číslovky.


Test: Rod podstatných jmen 6

V pořadí už šestý test věnovaný rodu podstatných jmen.


Zájmena

V tomto článku se podíváme na to, co jsou to vlastně zájmena. Představíme si jejich funkci, ukážeme si mnoho příkladů a zmíníme i to, co u tohoto slovního druhu můžeme určovat.


Skloňování podstatných jmen album, centrum, datum apod.

Náš článek Vám poradí, jak správně skloňovat slova končící na -um.


Slovní druhy (přehled)

Ilustrovaný přehled všech slovních druhů. Ke každému slovnímu druhu nabízíme nejen definici, ale také ilustrativní obrázek a několik příkladů.


Určování slovních druhů (příběh)

Učíte se právě jednotlivé slovní druhy? Seznamte se s Alíkem a Zuzankou, kteří Vás společně provedou světem slovních druhů. Jednotlivé slovní druhy si vysvětlíme na běžném dnu našich dvou hrdinů.


Pomnožná podstatná jména

V tomto článku se společně podíváme na to, co jsou to pomnožná podstatná jména. Vysvětlíme si, jak je poznáme a jak správně postupovat při určování jejich kategorií.


Vzory podstatných jmen pro mužský rod (přehled)

Víte, jaké vzory patří k mužskému rodu? Pokud si je nemůžete stále zapamatovat, možná Vám pomůže naše přehledná infografika. Každý vzor má u sebe pro lepší zapamatování obrázek a celý přehled si můžete klidně vytisknout a někam pověsit, abyste ho měli neustále na očích.


Rod podstatných jmen

Jednu ze základních kategorií podstatných jmen tvoří právě jeho rod. V dnešním článku si názorně ukážeme, jak takový rod podstatných jmen vlastně určovat.


Vzory podstatných jmen pro střední rod (přehled)

Víte, jaké vzory patří ke střednímu rodu? Pokud si je nemůžete stále zapamatovat, možná Vám pomůže naše přehledná infografika. Každý vzor má u sebe pro lepší zapamatování obrázek a celý přehled si můžete klidně vytisknout a někam pověsit, abyste ho měli neustále na očích.


Vzory podstatných jmen pro ženský rod (přehled)

Víte, jaké vzory patří k ženskému rodu? Pokud si je nemůžete stále zapamatovat, možná Vám pomůže naše přehledná infografika. Každý vzor má u sebe pro lepší zapamatování obrázek a celý přehled si můžete klidně vytisknout a někam pověsit.