Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Letní úkolník z češtiny

Hledáte inspiraci na aktivity, které byste mohli s dětmi dělat v období těsně před prázdninami nebo na začátku nového školního roku? Nechte se inspirovat Letním úkolníkem z češtiny, který si můžete u nás zcela zdarma stáhnout.


Aktivita do hodiny: Hra o větné členy

Hledáte zajímavou aktivitu na procvičení větných členů? Zkuste naši karetní hru, při které mohou děti zapojit i svou fantazii.


Čtenářská dílna: Robert Fulghum - Schovávaná

Hledáte námět na práci s textem v rámci čtenářské dílny (nebo klidně i mimo ni)? Zkuste si s dětmi povídat o schovávané a pocitech, které nás vedou k tomu, že se chceme schovat. A je vůbec v dnešním světě možné ukrýt se?


Jazykový koutek: Proč je u nás tolik Nováků a Novotných?

Jméno a příjmení – dva údaje, které používáme dennodenně, aniž bychom se nad nimi více zamýšleli. Věděli jste ale, že dříve nebylo samozřejmostí, aby měli všichni lidé příjmení? A že mnohdy o svých nositelích prozrazovala, čím se živí a jaké mají koníčky?


Ochrana osobních údajů

Informace o tom, jak web Moje Čeština zpracovává osobní údaje.


Test: Větné členy (Věty z receptů a kuchařek)

Další test zaměřený na určování větných členů. Tentokrát jsme se inspirovali větami z kuchařek. Vysvětlení správné odpovědi je samozřejmostí.


Aktivity k výuce pádů a pádových otázek (Písničky a básničky)

Písničky a básničky často mohou dětem pomoci s lepším zapamatováním toho, co se právě učí. Zkuste ve výuce sáhnout po ověřených textech, které jim zpříjemní učení pádů a pádových otázek.


Test: Větné členy (Fantastická zvířata a kde je najít)

Procvičte si s námi svou znalost větných členů. Tentokrát Vám nabízíme test, ve kterém jsou všechny otázky inspirovaní knihou Fantastická zvířata a kde je najít. Navíc obsahují i vysvětlení správné odpovědi.


Jazykový koutek: Co nám říkají názvy některých měst

Co všechno nám mohou některá města prozradit už jen svým názvem? Jak souvisí jazyk se životem společnosti?


Nový seriál: Jazykový koutek

Pokud rádi čtete různé zajímavosti ze světa češtiny, je náš nový seriál určen právě Vám. Mrkněte na krátký popisek Jazykového koutku a nechte se navnadit na chystané články.


Test: Vyjmenovaná slova po M 2

Test zaměřený na vyjmenovaná slova po M. Všechny otázky navíc obsahují vysvětlení správné odpovědi.


Asociační rozbor básně

Rozbor básničky nemusí vždy být jen o určování druhu rýmu a hledání básnických figur. Co takhle s dětmi vyzkoušet asociační rozbor? Možná budete mile překvapeni, co všechno se při něm dozvíte.


Čeština letem světem: Francouz

Dnešní kratičký článek se věnuje podstatnému jménu Francouz. Víte, jak ho správně skloňovat?


Slovní druhy: Pětiletý, stověžatá

Víte, k jakému slovnímu druhu patří slova jako pětiletý, stověžatá nebo třeba stoprocentní? Pokud si nejste úplně jistí, mrkněte do našeho článku.


Čeština letem světem: Koncert Metalliky i Metallicy

V dnešním díle oblíbeného seriálu se podíváme na to, jak správně skloňovat slov Metallica. Půjdeme na koncert Metallicy, nebo Metalliky? A letíme na dovolenou na Mallorcu, nebo na Mallorku? Náš článek nabízí odpověď i vysvětlení.