Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Velká písmena

Velká písmena: Červená karkulka

Umíte správně napsat jméno této pohádkové postavy? A věděli jste, že v češtině existuje také slovo karkulka s malým počátečním písmenem? Více v našem článku.


Velká písmena: Zimní olympijské hry 2018, ale zimní olympijské hry

Proč píšeme v prvním pojmenování velké počáteční písmeno, zatímco v tom druhém malé? Odpověď najdete v našem článku.


Velká písmena: Země a země

V češtině máme slovo země i Země. Čím přesně se od sebe tato pojmenování liší, se dozvíte v našem článku. Rozdíl si navíc vysvětlíme na dvou známých českých písničkách.


Velká písmena: Tři králové

V tomto si vysvětlíme rozdíl mezi spojením tři králové a Tři králové. Kromě toho si alespoň v rychlosti vysvětlíme, čím jsou tito mudrcové významní a kdy slavíme jejich svátek.


Velká písmena: Světový den Země/vody/matek

V tomto článku si povíme, jak je to se psaním velkých a malých písmen u významných dnů jako Den Země, Dny evropského kulturního dědictví a podobně.


Velká písmena: svatý Václav

Jak je to se správným psaní slova svatý, pokud mluvíme o nějakém světci? A jaké počáteční písmeno v něm píšeme, pokud se objeví v názvu kostela či chrámu?


Velká písmena a názvy obcí

V tomto článku se zaměříme na základní pravidla pro psaní velkých písmen v názvech obcí.


Test: Velká písmena a názvy obcí 3

Procvičování není snad nikdy dost. Proto Vám nabízíme další test zaměřený na pravidla pro psaní velkých písmen v názvech obcí.


Test: Velká písmena a názvy obcí 2

Další test zaměřený na psaní velkých písmen v názvech měst a vesnic. Každá otázka obsahuje navíc vysvětlení správné odpovědi.


Test: Velká písmena a názvy obcí 1

Test, ve kterém si můžete procvičit základní pravidla pro psaní velkých a malých písmen v názvech obcí. Všechny otázky obsahují vysvětlení správné odpovědi.


Velká písmena: Slavní vynálezci (test)

Test věnovaný jednomu ze základních pravidel pro psaní velkých a malých písmen. Drtivá většina otázek se zabývá psaní velkých písmen u jmen a příjmení. Slouží tedy k procvičování pro ty, kteří s velkými písmeny teprve začínají. A protože se test zabývá slavnými českými vynálezci může být použit i jako úvodní aktivita k dalšímu povídání na toto téma.


Test: Velká a malá písmena (1. stupeň) 2

Test zaměřený na základní pravidla pro psaní velkých a malých písmen. Každá otázka obsahuje i vysvětlení správné odpovědi.


Test: Velká a malá písmena (1. stupeň)

Test určený pro ty, kteří s pravidly pro psaní velkých a malých písmen začínají. Umíte rozlišit vlastní a obecné názvy a správně doplnit velká a malá písmena do textu?


Test: Velká písmena (Putujeme po mapě) 2

Další test zaměřený na psaní velkých a malých písmen v názvech měst, ulic, hradů a podobně. Všechny otázky navíc obsahují vysvětlení správné odpovědi.


Test: Velká písmena (Putujeme po mapě) 1

Test zaměřený na psaní velkých a malých písmen v zeměpisných názvech.