Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Podstatná jména

Vzory podstatných jmen pro ženský rod (přehled)

Víte, jaké vzory patří k ženskému rodu? Pokud si je nemůžete stále zapamatovat, možná Vám pomůže naše přehledná infografika. Každý vzor má u sebe pro lepší zapamatování obrázek a celý přehled si můžete klidně vytisknout a někam pověsit.


Nejčastější chyby ve skloňování podstatných jmen: Oslovování jiným než 5. pádem

Jednou z častých chyb, kterých se ve skloňování podstatných jmen dopouštíme, je oslovování 1. pádem místo 5. pádu. Opravdu je tak důležité správně oslovovat? Odpověď nabízíme v našem článku.


Nejčastější chyby ve skloňování podstatných jmen: Koncovka -ama

Správné skloňování podstatných jmen je pro mnohé uživatele českého jazyka opravdu tvrdým oříškem. Určit správný vzor, zapamatovat si koncovku odpovídající danému pádu, pamatovat na výjimky – to všechno musí člověk znát, aby mohl říct, že umí správně skloňovat. Nebo mít opravdu vypilovaný jazykový cit, což bohužel mnoho z nás nemá. V našem novém seriálu se proto postupně podíváme na nejčastější chyby ve skloňování podstatných jmen.


Chybami se člověk učí: Pane poradce!

V dnešním díle seriálu Chybami se člověk učí se zaměříme na správné skloňování slov soudce, poradce, vůdce apod.


Chybami se člověk učí: z vejce

Na internetu se často řeší dilema, zda vzniklo dříve vejce, nebo slepice. Náš článek Vám na tuto otázku odpověď sice nepřinese, ale zato Vám prozradí, jak správně toto podstatné jméno skloňovat. Vylíhne se slepice z vejce, nebo z vejcete?


Test: Skloňujeme podstatná jména s obrázky 1

V tomto netradičně pojatém cvičení si ani pořádně nevšimnete, že procvičujete správné skloňování podstatných jmen. Navíc ke správnému vyřešení úkolu budete kromě znalostí z českého jazyka potřebovat trochu důvtipu a logického uvažování. Tak hurá do toho!


Psaní i/y v podstatných jménech ženského rodu (pomůcka)

V tomto článku si představíme jednoduchou pomůcku pro správné psaní i/y v podstatných jménech ženského rodu


Skloňování podstatných jmen - bez bojišť

Slovo bojiště sice skloňujeme podle vzoru moře, ale přesto má v 2. pádu množného čísla tvar bez bojišť (a ne bez bojiští jako bez moří). Proč tomu tak je, se dozvíte v našem článku.


Test: Převeďte slova do 7. pádu množného čísla 1

Umíte vytvořit správné tvary podstatných jmen pro 7. pád množného čísla?


Test: Převeďte slova do množného čísla 1 (pro pokročilé)

Test zaměřený na správné skloňování podstatných jmen určený starším žákům a studentům středních i vysokých škol.


Test: Vypiš podstatná jména 1

Deset vět, deset podstatných jmen. Naleznete je všechna? Pokud Vám nějaké unikne, nevadí. Všechny testové otázky u nás totiž obsahují vysvětlení správné odpovědi, díky kterým látku lépe pochopíte.


5 slov, která mají jiný rod pro jednotné a množné číslo

Čeština má mnoho záludností a různých ALE a KDYŽ. Už jsme si zvykli, že každé pravidlo má svou výjimku a mnohdy narazíme i na výjimku z výjimky. Troufám si ale tvrdit, že zrovna rod podstatných jmen považuje velká část z Vás za poměrně bezpečné místo, na kterém se žádných ALE bát nemusíme. Prostě si ukážeme na slovo pomocí zájmenem ten, ta, to a hned víme, jakého rodu slovo je. Jenže i rod podstatných jmen má své záludnosti. Věděli jste, že v češtině existuje 5 slov, která mají jiný rod v jednotném a množném čísle?


Rod a vzor podstatných jmen záda, játra a ústa

Co mají společného všechna tři slova v nadpisu? Všechna jsou částmi lidského těla a často chybujeme při určování jejich rodu a vzoru.


Chybami se člověk učí: ke sluchátkům

Firmy často investují do své propagace velké peníze. Možná je škoda, že kromě grafika mnohdy nepřizvou k tvorbě reklamy také korektora. A neomlouvá je ani mimozemský původ.


Jak skloňovat jméno René

V tomto článku se dozvíte, jak se správně skloňuje mužské jméno René.