Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Vyjmenovaná slova

Vyjmenovaná slova: Jak spolu souvisí myslivec a myslet?

Slovo myslivec je příbuzné k vyjmenovanému slovu myslet, proto v něm píšeme tvrdé Y. Toto odůvodnění jistě každý z nás někdy už slyšel. A každého z nás někdy při této větě napadla otázka, proč tomu vlastně tak je. Co má myslivec společného s myšlením? Na to se podíváme v tomto článku.


Test: Vyjmenovaná slova (Karlík a továrna na čokoládu)

Doplňte správné i/y po obojetných souhláskách do krátké ukázky z knihy Roalda Dahla Karlík a továrna na čokoládu. Každá odpověď navíc obsahuje vysvětlení správné odpovědi.


Test: Vyjmenovaná slova (Fantastický pan Lišák)

V tomto testu si můžete procvičit vyjmenovaná slova na ukázce z krásné knížky Fantastický pan Lišák. Po vyhodnocení si navíc můžete přečíst vysvětlení správných odpovědí u všech testových otázek.


Chytáky u vyjmenovaných slov po B

Podívejme se společně na největší chytáky a záludnosti ve vyjmenovaných slovech po B. Díky našemu přehledu se už nenecháte při jejich psaní nachytat.


Lyže a líže

V dnešním článku si ukážeme, že slova lyže a líže sice znějí téměř stejně, ale každé z nich se píše úplně jinak.


Test: Vyjmenovaná slova po B 2

Další test zaměřený na vyjmenovaná slova po B.


Pyl a pil

V tomto stručném článku si povíme, kdy píšeme slovo pyl s tvrdým Y a kdy naopak pil s měkkým I. Význam obou slov si také přiblížíme příkladovými větami a obrázky.


Ližiny: Jak je psát a co to vlastně je

Víte, co znamená slovo ližiny a jak ho správně psát? Odpovědi na obě otázky nabízíme v našem článku.


Nabýt a nabít

V tomto článku se společně podíváme na to, jaký je rozdíl mezi slovy nabýt a nabít. Víte, kdy se má které psát?


Slova být a bít

V češtině se někdy setkáme s pěknými záludnostmi. Například slovy, která zní stejně, ale jinak se píší. Víte, kdy se píše bít s měkkým I a kdy zase být s tvrdým Y?


Test: Vyjmenovaná slova po P 1

V tomto testu si můžete procvičit své znalosti vyjmenovaných slov po P.


Test: O velikém hladu (vyjm. slova po S)

Dnešním testem Vás provede příběh malého myšáka, který má věčně hlad. Kromě vyjmenovaných slov si v něm procvičíte také čtenářskou gramotnost.


Poznej vyjmenovaná slova (M) 1

Poznáte z rozházených dílků puzzlů, které vyjmenované slovo se skrývá na obrázku? Procvičte si svou znalost vyjmenovaných slov po M a zapojte do řešení svou představivost a logické myšlení.


Poznej vyjmenovaná slova (B) 2

Čtyři obrázky, čtyři nápovědy, které vás dovedou k odhalení požadovaného vyjmenovaného slova. Nebojte se zapojit do hry logické myšlení a úsudek.


Poznej vyjmenovaná slova (L) 1

Mnohým dětem dělá problémy zapamatovat si, co všechno patří do které řady vyjmenovaných slov a co které slovo vlastně znamená. Proto jsme pro vás připravili cvičení, ve kterém musíte z pomíchaného obrázku poznat konkrétní vyjmenované slovo.