Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Chybami se člověk učí

Chybami se člověk učí: Pozor na skutečný význam věty

Drobná nepřesnost v textu může často nechtěně vyvolat úsměv na tváři vnímavých čtenářů. Myslím, že zpráva o policistech, jejichž rychlý zásah v centru hlavního města vyvolal pravděpodobně alkohol, patří určitě mezi tyto případy.


Chybami se člověk učí: Abychom

V dnešním díle seriálu Chybami se člověk učí se podíváme na to, proč bychom měli psát abychom.


Chybami se člověk učí: vzít s sebou

Ani vzdělávacím institucím se chyby občas nevyhnou. V dnešním díle seriálu Chybami se člověk učí se podíváme na správné psaní spojení vzít s sebou,


Chybami se člověk učí: Tchyně

Chybami se člověk učí, pojďme se tedy poučit z chyb druhých a sami se tak třeba vyhneme chybnému psaní některých slov a slovních spojení. Tentokrát čerpáme inspiraci z dětské knížky plné říkadel o zvířátkách. Protože ani knihám se chyby občas bohužel nevyhnou.


Chybami se člověk učí aneb Jak psát nadpis

V dnešním článku se podíváme na zoubek psaní nadpisů. Víte, jaká pro něj platí pravidla?


Chybami se člověk učí: kompatibilní

Chybovat je lidské, každému z nás se občas objeví v textu nějaký překlep nebo chyba. Těm, kteří píší popisky produktů na zakázku, by se to asi ale příliš stávat nemělo. No, když už se to stane, pojďme chyby využít k tomu, abychom se něco přiučili.


Chybami se člověk učí: byste, abyste

Podmiňovací způsob slovesa být je vděčným tématem pro psaní článků o chybách, které nás často obklopují a kterým bychom se měli raději vyhýbat.


Chybami se člověk učí aneb Ten text si po sobě opravdu přečtěte

Každý z nás se jistě už několikrát dopustil při psaní textu nějakého překlepu nebo chyby z nepozornosti, na tom není určitě nic špatného. Špatné ale je, pokud si po sobě někdo text nepřečte a vypustí ho bez kontroly do světa. Jak to vypadá, když se někdo neřídí známou radou učitele o tom, že text si po sobě musíme vždy přečíst, se můžete podívat v tomto článku.


Chybami se člověk učí: Česká pošta a standardní

Každému z nás může někdy vypadnout z hlavy nějaká ta pravopisná poučka, pojďme se poučit z chyb druhých a připomenout si v krátkosti pravopis slova standardní a poučku o psaní velkých písmen v názvu institucí.