Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Chybami se člověk učí

Chybovat je lidské, a to i v pravopisu. Pojďme využít chyb, kterých se dopustil někdo jiný, k tomu abychom si (možná) rozšířili obzory o další pravopisné pravidlo, nebo si alespoň zopakovali pozapomenutou poučku.

Chybami se člověk učí: Pozor na skutečný význam věty

Drobná nepřesnost v textu může často nechtěně vyvolat úsměv na tváři vnímavých čtenářů. Myslím, že zpráva o policistech, jejichž rychlý zásah v centru hlavního města vyvolal pravděpodobně alkohol, patří určitě mezi tyto případy.


Chybami se člověk učí: Zfilmované

Sfilmovat, nebo zfilmovat. Na dnešní chybě si ukážeme, jak je to se psaním předpon s, z ve slovesech cizího původu.


Chybami se člověk učí: Dejte si pozor, na co zájmeno odkazuje

Některé chyby zkrátka člověku vyloudí úsměv na tváři. Pokud Vás láká představa vyděšených pedagogů z nadcházejícího školního roku, rozhodně čtěte dál.


Chybami se člověk učí: Karkulko, kam jdeš?

Myslím, že je super, když můžete koupit dítěti oblečení i s českými nápisy. Jen je škoda, že tak krásný nápad hyzdí hned dvě chyby. Poučte se a dejte si pozor na správné psaní čárek u oslovení a psaní vlastních názvů.


Chybami se člověk učí: Abychom

V dnešním díle seriálu Chybami se člověk učí se podíváme na to, proč bychom měli psát abychom.


Chybami se člověk učí: vzít s sebou

Ani vzdělávacím institucím se chyby občas nevyhnou. V dnešním díle seriálu Chybami se člověk učí se podíváme na správné psaní spojení vzít s sebou,


Chybami se člověk učí: Ucha k přenášení

Občas se i stane, že chybné skloňování nějakého slova opravdu pobaví. Víte, proč nemůže mít taška uši k přenášení? Odpověď najdete v našem článku.


Chybami se člověk učí: Tchyně

Chybami se člověk učí, pojďme se tedy poučit z chyb druhých a sami se tak třeba vyhneme chybnému psaní některých slov a slovních spojení. Tentokrát čerpáme inspiraci z dětské knížky plné říkadel o zvířátkách. Protože ani knihám se chyby občas bohužel nevyhnou.


Chybami se člověk učí: Pane poradce!

V dnešním díle seriálu Chybami se člověk učí se zaměříme na správné skloňování slov soudce, poradce, vůdce apod.


Chybami se člověk učí: z vejce

Na internetu se často řeší dilema, zda vzniklo dříve vejce, nebo slepice. Náš článek Vám na tuto otázku odpověď sice nepřinese, ale zato Vám prozradí, jak správně toto podstatné jméno skloňovat. Vylíhne se slepice z vejce, nebo z vejcete?


Chybami se člověk učí: jelení obora

Pravopisným chybám se člověk nevyhne nikde, ani na výletě. Podívejte se s námi v rychlosti na to, proč píšeme jelení obora a sloní paměť.


Chybami se člověk učí: ke sluchátkům

Firmy často investují do své propagace velké peníze. Možná je škoda, že kromě grafika mnohdy nepřizvou k tvorbě reklamy také korektora. A neomlouvá je ani mimozemský původ.


Chybami se člověk učí: zvláštní případ shody přísudku s podmětem

Ke špatnému psaní koncovek v přísudku často nedochází z neznalosti základních pravidel, ale spíše z toho, že si pisatel špatně určí podmět věty. Někdy k tomu třeba ani nepřikročí a jako podmět bere nejbližší podstatné jméno u přísudku. Podobný případ máme také v naší dnešní chybě k poučení.


Chybami se člověk učí aneb Jak psát nadpis

V dnešním článku se podíváme na zoubek psaní nadpisů. Víte, jaká pro něj platí pravidla?


Chybami se člověk učí: kompatibilní

Chybovat je lidské, každému z nás se občas objeví v textu nějaký překlep nebo chyba. Těm, kteří píší popisky produktů na zakázku, by se to asi ale příliš stávat nemělo. No, když už se to stane, pojďme chyby využít k tomu, abychom se něco přiučili.