Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Jak skloňovat podstatné jméno směs

Příprava směsi, nebo směsy? Víte, podle jakého vzoru se skloňuje podstatné jméno směs? Na obě otázky si odpovíme v tomto článku.


Co je to infinitiv

V tomto článku si povíme, co je to infinitiv a jaké mluvnické kategorie u něj můžeme určovat.


Slovesné třídy a vzory

Víte, podle čeho časujeme slovesa? Jak určíme slovesnou třídu a vzor? Dnešní článek Vás provede tím nejzákladnějším, co byste měli o slovesných třídách vědět.


Skloňování zájmena já

V tomto článku si povíme o skloňování zájmena já. Ukážeme si několik pomůcek pro správné psaní tvarů mě a mně a podíváme si na další záludnosti při skloňování tohoto slova.


Přísloví: Jak v češtině vyjádřit, že je venku teplo

Víte, jaká všechna přirovnání můžete použít, když je venku až příliš teplo? Rozšiřte si s námi své znalosti českých přísloví.


Chybami se člověk učí: Není kůra jako kúra

Pravidlo o psaní ú/ů se učí už ve druhé třídě. Na začátku slova ú s čárkou, uprostřed a na konci ů s kroužkem. U některých slov to však neplatí. U slov kůra a kúra navíc existují obě dvě podoby. Víte, jaký je v nich rozdíl?


Ji x jí

Víte, kdy v textu použít tvar ji a kdy naopak tvar jí? Pokud si nejste jistí nebo si to jen chcete třeba zopakovat, nakoukněte do našeho článku.


Chybami se člověk učí: kompatibilní

Chybovat je lidské, každému z nás se občas objeví v textu nějaký překlep nebo chyba. Těm, kteří píší popisky produktů na zakázku, by se to asi ale příliš stávat nemělo. No, když už se to stane, pojďme chyby využít k tomu, abychom se něco přiučili.


Test: Vzor pán, nebo muž? 1

Poznáte, která podstatná jména skloňujeme podle vzoru pán a která podle vzoru muž?


Test: Shoda přísudku s podmětem 10

Procvičte si své znalosti pravidel pro shodu přísudku s podmětem. Tentokrát vás zveme na místo, kde se lidé rádi smějí a baví.


Co je to podmět a jak ho poznám?

V tomto článku si odpovíme na otázky, co vyjadřuje podmět, co vlastně dělá ve větě a jak ho v ní poznáme.


Ledoborce, slanečci a další

Také se Vám někdy stává, že přemýšlíte nad tím, jestli napsat ledoborce pluly nebo ledoborci pluli? Nebo dokonce přemýšlíte ještě nad nějakou další třetí variantou? Pokud ano, tak je tento článek určen právě Vám. (přepracovaný a doplněný článek z roku 2008)


Jak psát přímou řeč

V tomto článku se zaměřujeme na základní pravidla při psaní přímé řeči. Zajímat nás budou především velká písmena a interpunkční znaménka.


Pomůcka: Na co si dát pozor při psaní věty

Také dělá Vašim dětem / žákům problémy zapamatovat si, že na začátku věty je velké písmeno a na konci tečka, otazník nebo vykřičník? Pak pro vás máme řešení v podobě praktické záložky na připomenutí.


Základní skladební dvojice

V dnešním článku si povíme, co je to základní skladební dvojice a jak ji určíme.